Zpravodajství

JAPONSKO: Další SILNÉ ZEMĚTŘESENÍ! RADIOAKTIVITA v moři!

V moři u elektrárny Fukušima naměřili 1150krát vyšší hodnotu radioaktivního jódu, než je norma. Japonsko v noci na pondělí navíc postihly další otřesy.

Provozovatel jaderné elektrárny Fukušima I, kterou poškodilo zemětřesení, oznámil, že v mořské vodě v blízkosti zařízení naměřili 1150krát vyšší hodnotu radioaktivního jódu, než je povolený limit. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.


Vyšší koncentraci jódu zjistili ve vzdálenosti 30 metrů od reaktorů 5 a 6, uvedla japonská agentura pro jadernou bezpečnost.


ČTĚTE TAKÉ:
 
Právě tyto dva reaktory byly mimo provoz kvůli údržbě, když 11. března udeřilo masivní devítistupňové zemětřesení a následná vlna tsunami o výšce až 14 metrů, které elektrárnu poškodily.
 
Provozovatel, společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) v pondělí uvedl, že se podařilo zapojit proud do pátého reaktoru, takže mohlo znovu začít chlazení již vyhořelého jaderného paliva. V reaktoru 6 se podařilo připojit nouzové vedení proudu a i tam je chladící systém opět v provozu.

PODÍVEJTE SE:
Aktuální záběry z jaderné elektrárny
 
 
V neděli ráno přesáhla úroveň jódu v mořské vodě několik set metrů od elektrárny 1850krát normální hodnotu. V sobotu naměřili ve stejné oblasti 1250krát vyšší hodnotu, než je norma. Úřady ovšem vyloučily, že by tyto údaje představovaly riziko pro podmořský život.
 
TEPCO v neděli oznámil, že úroveň radioaktivity ve vodě u druhého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima je desetimilionkrát vyšší než obvykle. Později tyto informace elektrárenská společnost odvolala a sdělila, že radiace přesahuje limity stotisíckrát.
 
Japonská vláda v pondělí uvedla, že zveřejnění nesprávných údajů bylo nepřijatelnou chybou.
 
Další otřesy, tsunami nehrozí
 
Severem Japonska otřáslo v noci na pondělí středoevropského času další zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Úřady vydaly varování před tsunami, ale Japonský meteorologický úřad ovšem později varování před tsunami zrušil.
 
Zatím nejsou hlášeny žádné zprávy o škodách nebo obětech.
 
Epicentrum se nacházelo u východního pobřeží Japonska v poměrně malé hloubce 17 kilometrů, uvedla Americká geologická služba (USGS). Podle prvních údajů leželo epicentrum otřesů o síle 6,5 stupně podle Richterovy škály v hloubce 5,9 kilometru, USGS však později informace upravila.
 
Centrum otřesů leželo ve vzdálenosti 161 kilometrů severovýchodně od Fukušimy, 368 kilometrů severovýchodně od Tokia a 109 kilometrů východně od města Sendai. Podle japonských meteorologů šlo pravděpodobně o další z následných otřesů po masivním devítistupňovém zemětřesení. Další otřesy by měly ještě přijít.
 
Japonský meteorologický úřad po zemětřesení vydal varování před vlnou tsunami vysokou až 50 centimetrů pro tichomořské pobřeží prefektury Mijagi, kterou poničilo zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následná tsunami 11. března.
 
Zemětřesení udeřilo v pátek 11. března 2011 odpoledne místního času. Epicentrum se nacházelo u severovýchodního pobřeží ostrova Honšú asi 180 kilometrů od města Sendai v hloubce 24 kilometrů. Po prvním zemětřesení následovaly stovky dalších otřesů, nejsilnější až 6,6 stupně podle Richtera.
 
Následná vlna tsunami o výšce deset metrů zasáhla hlavně prefekturu Mijagi a některá města zcela vymazala z mapy.
 
Historicky nejničivější zemětřesení, které Japonsko zasáhlo, bylo v roce 1923 v regionu Kantó. Tehdy zemřelo 142 000 lidí.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz