Zpravodajství

Na Kamčatce OŽILA SOPKA! Chrlí mraky popela!

Na Kamčatce OŽILA SOPKA! Chrlí mraky popela!
Zdroj: oficiální zdroj

Do výšky několika kilometrů stoupá popel, který vypouští sopka ruské Kamčatky. Její činnost může ohrozit leteckou dopravu.

Nejsevernější aktivní sopka ruské Kamčatky - Šiveluč - chrlí popel do výšky 7,5 kilometru. S odvoláním na Institut vulkanologie a seismologie Ruské akademie věd o tom ve středu informuje agentura RIA-Novosti.

Šiveluč, který se tyčí do výšky 3,3 kilometru, ožil před dvěma lety. Erupce v kupoli sopky vytvořily trhlinu o hloubce zhruba 30 metrů.

ČTĚTE TAKÉ:
ZÁBĚRY Z KRÁTERU! Takhle řádí sopka na Havaji!

„Pozorování sopky ztěžuje počasí. Seismologické stanice nicméně během 36 minut zaznamenaly povrchovou seismickou událost doprovázenou mocným výronem plynu a popelu,“ sdělil expert z akademie. Na obloze se objevil pás popele, která se táhne 80 kilometrů severozápadně od sopky.

Nejbližší obydlené místo, vesnice Ključi, leží 40 kilometrů od Šiveluče. Tamější obyvatele sopečná činnost podle odborníků zatím neohrožuje. Nejspíš je však čeká „popelnatý déšť“, který může být pro lidi a zvířata v závislosti na svém obsahu a koncentraci jedovatý.

Popel představuje riziko pro leteckou dopravu. Obavy panují nejen ze Šiveluče, ale i z dalších dvou kamčatských sopek - Karamyskij a Kizimen. Nad jejich krátery se sloupy popela zvedají v poslední době pravidelně. V okolí všech tří sopek byl vyhlášen „oranžový stupeň“. Místní obyvatelé by se měli mít před vulkány na pozoru.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz