Zpravodajství

Kaddáfí bude souzen podle činů, vzkazuje Bílý dům!

Bílý dům ve středu potvrdil, že obdržel dopis od libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Vzkázal zároveň, že Kaddáfí bude souzen podle jeho činů vedoucích k ukončení násilí, nikoliv podle slov, informuje agentura AFP.

"Potvrzujeme, že jsme dopis dostali, očividně není první," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Jay Carney na palubě speciálu Air Force One, kterým prezident Barack Obama pracovně letěl do Filadelfie.
 

Obsah dopisu Carney nekomentoval. Připomněl ale, že Obama dal už před několika týdny jasně najevo, že klid zbraní v Libyi bude záviset na "činech, nikoliv slovech".

ČTĚTE TAKÉ:

Kaddáfí už přišel o TŘETINU armády
 

Libyjská státní agentura JANA o něco dříve ve středu napsala, že Kaddáfí Obamovi zaslal dopis poté, co se "Spojené státy stáhly z agresivního a koloniálního křižáckého tažení aliance proti Libyi".
 

Americké stíhačky se náletů v Libyi účastnily naposled v pondělí. Už dříve USA předaly velení nad misí koaličních zemí Severoatlantické alianci.
 

Do libyjského hlavního města Tripolisu ve středu na Kaddáfího pozvání přicestoval bývalý americký republikánský kongresman Curt Weldon. Jedná tam o možnostech ukončení krize v severoafrické zemi. Washington o jeho přítomnosti v Libyi ví, upozornil ale, že jde o ryze soukromou cestu.
 

Weldon se ještě před jednáním nechal slyšet, že jeho cílem je přesvědčit Kaddáfího, aby odstoupil. Žádá libyjskou vládu o zastavení palby, stažení jejích vojsk z klíčových měst, zastavení postupu povstalců a neomezený přísun humanitární pomoci.
 

Bývalý politik zároveň vyzval k přepracování libyjské ústavy a vytvoření rámcového plánu, který by umožnil v zemi uskutečnit demokratické volby. Navrhuje, aby se jich mohl účastnit také Kaddáfího syn Sajf Islám, jenž by mohl hrát roli i při vzniku nové vlády.
 

Weldon v letech 1987 až 2007 zastupoval Pensylvánii ve Sněmovně reprezentantů. V roce 2006 už nebyl zvolen na další období. Byl členem americké delegace, která v roce 2004 navštívila Libyi.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz