Zpravodajství

"Vor v zakoně" k soudu nepřišel, osvobozujicí rozsudek soud zrušil

"Vor v zakoně" k soudu nepřišel, osvobozujicí rozsudek soud zrušil
Soud s ruskojazyčnou mafií | Zdroj: Mediafax

Vrchní soud v Praze v úterý částečně zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu v Praze, který loni v říjnu šestici údajných členů ruskojazyčné mafie v ČR v čele s Andranykem Sohoyanem zprostil obžaloby z organizování vražd. Sohoyana přitom policie označila za hlavu této mafie, tzv. vora v zakone.

Odvolací senát část rozsudku předchozího soudu zrušil a část naopak potvrdil. K městskému soudu se tak vrací oba případy nájemných vražd, a to pokus o vraždu arménského podnikatele na Václavském náměstí v Praze v listopadu 2007 a také vražda řidiče Sazky, kterého o několik týdnů později vrah zastřelil na pražských Vinohradech.

Podívejte se na reportáž TV Nova

Z organizování obou těchto vražd je obžalován právě Sohoyan a čtyři další cizinci, jediný kdo byl pravomocně zproštěn obžaloby je jeho krajan Roman Melkonyan.

ČTĚTE TAKÉ:

Proces s mafiánem pokračuje. Karamarič k soudu nesmí

Odvolací senát se neshodl s posouzením nejzávažnějších skutků podřízeným soudem. "Apelujeme, aby se soud skutečně zabýval všemi okolnostmi případu, aby posoudil všechny dostupné důkazy a aby se zabýval i úvahami, proč si někdo nelegálně opatřuje střelnou zbraň s tlumičem," prohlásil soudce Martin Zelenka. Podle vrchního soudu je zřejmé, že v těchto případech šlo o organizovaný zločin, že se nejednalo o náhodné akce.

Vrchní soud uložil městskému soudu, aby znovu přehodnotil důvody, pro které neuvěřil hlavními svědkovi celého případu, dříve odsouzenému Tagiru Tarzsojevovi a dále, aby vzal do úvahy i skutečnost, že bývalý právní zástupce Sohoyana Julius Kramarič je policií obviněn, že ovlivňoval a uplácel svědky.

Hlavní obžalovaný Sohoyan se navzdory předchozím prohlášením svých advokátů k soudu nedostavil, omluvil se ze zdravotních důvodů, stejně jako další tři obžalovaní. K soudu tak dorazili pouze Melkonyan a Arsen Arakelyan, kterého městský soud potrestal 18měsíčním trestem vězení za nedovolené ozbrojování a falšování řidičského průkazu. Také jeho případ znovu projedná městský soud.


Podívejte se na reportáž TV Nova

Z organizování vražd na popud Sohoyana se na základě obžaloby před soudem zpovídali Gilany Aliev, Magomed Aliev, Arsen Arakelyan, Arsen Kakosyan a Roman Melkonyan. Skupinu Arménů a Čečenců, kteří jsou údajně členy ruskojazyčné mafie, zadrželi v březnu 2009 policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), neboť podle policie se Sohoyan rozhodl zavraždit sedmadvacetiletého Arména, jehož popravou chtěl údajně zastrašit arménskou komunitu v Praze.

Obžalovaní nakonec shodou náhod arménského podnikatele nezavraždili. Několikrát se o to pokusili, ale opakovaně si spletli cíl. Jednou pobodali nožem na Václavském náměstí jiného arménského obchodníka, podruhé namísto Arména zavraždili na Vinohradech řidiče generálního ředitele Sazky, kterého si spletli kvůli shodnému vozu Bentley. Dvakrát plnil úkol najatý vrah Timur Treťjakov, jenž byl spolu s dalšími dvěma muži předloni pravomocně odsouzen právě za tyto zločiny k výjimečnému 22letému trestu vězení.


Odvolání zahájil soudce Martin Zelenka čtením původního rozsudku, poté dostane slovo státní zástupce, který proti osvobozujícímu verdiktu podal odvolání. Odvolací soud je naplánován na dva dny, definitivní rozsudek tak může padnout až ve středu.
 

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz