Zpravodajství

Kanadské parlamentní volby ovládli konzervativci premiéra Harpera

Pondělní předběžné parlamentní volby v Kanadě vyhráli konzervativci premiéra Stephena Harpera, přičemž získali i parlamentní většinu.

Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na první předběžné výsledky, které oznámila místní média. Volební orgány se k tomu zatím nevyjádřily.

První výsledky zveřejněné po uzavření volebních místností v pondělí večer místního času (dnes ve 4:00 SELČ) ukázaly jasný náskok vládní Konzervativní strany Kanady před druhou levicovou Novou demokratickou stranou. Konzervativci prý přitom získávají více než 155 křesel, které jsou potřeba k zisku parlamentní většiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Žadatelů o azyl v Kanadě ubývá. Víza se ale nezruší

Podle předběžných výsledků získali konzervativci 167 křesel, tedy více, než jim předvídaly průzkumy. Spokojená je i Nová demokratická strana, která s asi 103 poslaneckými křesly zaznamenala svůj dosud nejlepší výsledek a stala nejsilnější opoziční formací. Liberálové, kteří byli dosud hlavním rivalem konzervativců, získali jen kolem 30 křesel.

Harperovi konzervativci vyhráli volby již v letech 2006 i 2008, pokaždé ale museli vytvořit menšinovou vládu. Současný kabinet padl koncem března, když mu opoziční strany vyjádřily nedůvěru kvůli sporům o daňové zákony. Nyní v případě potvrzení předběžných výsledků by měli poprvé "bezstarostné" čtyřleté vládnutí.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz