Zpravodajství

Recept na polévku z CHROUSTŮ!

Chrousti se dnes vrací jako nebezpečí pro naše zahrady i pole. Ale naši předkové je dokázali i využít. Jako jídlo.

Evropané měli s chrousty řadu zkušeností, většinou špatných. Až třícentimetroví brouci nejsou sami žádnou pohromou, ale jejich larvy žijící pod zemí napadají kořínky obilnin. Když přišli naši předkové o obilí, nezbylo jim nic jiného, než ho něčím nahradit. A proteinově bohatou náhradou se stali právě chrousti.

ČTĚTE TAKÉ:
Chrousti v kokosu a smažené housenky. Lahůdky jdou na dračku

 

Jedli se v celé střední Evropě, recepty na ně pocházejí z mnoha různých zemí. Kdybyste chtěli ochutnat nějakou chroustí specialitu, máme pro vás rovnou několik receptů:

Česká chroustová polévka:
1/4 kg chroustů (pro 6 osob) ve studené vodě omytých vhoď do horké vody, přidej všechnu kořínkovou zeleninu, kmínu, trochu soli a nechej v ní zapěniti jemně sekanou zelenou petržel. Vodu z chroustů sceď, zalij jí připravenou zásmažku a nechej chvíli povařiti. Pak zakvedluj do polévky 2 žloutky se 6 lžícemi husté smetany.

Tento recept byste našli na straně 15 publikace Luiya Ondráčková: Kuchařská kniha, 6. doplněné vydání, Občanská tiskárna v Brně, 1937. Zajímavé je, že tato příručka sloužila jako učebnice pro hospodské vaření!

Francouzská chroustová polévka:
Na rozpuštěném másle usmažte libru (454 g) chroustů (bez křídel a nožiček), poté je zavařte do kuřecího vývaru, přidejte telecí jatýrka a podávejte k topince s pažitkou.

Tento recept pochází z 19. století.

Chroustí palačinky:
Povařte chrousty asi 10 minut pak je pokapejte čerstvou citronovou šťávou a pokládejte je na usmažené palačinky.

Chrousti v cukrové polevě:
Neporadíme, jak přesně tuto delikatesu připravit, ale byla prý oblíbená především v Německu ve 20. letech 20. století.

Pokud si chcete připravit jakékoliv jídlo z chroustů, měli byste k tomu využít vždy jen čerstvě zabité exempláře, nejlépe ty, které si zabijte sami. Vybírejte raději čiperné jedince – to však znamená větší obtíže spojené s jejich lovem. Nikdy nekonzumujte brouky, které najdete už mrtvé, rozkladné procesy probíhají v hmyzu velice rychle…


Nejen chrousti, jíst se dá více druhů hmyzu:

Proč jsou chrousti tak oblíbení?
Chrousti v sobě mají spoustu důležitých látek, které naše tělo potřebuje. Obsahují aminikyseliny, minerály, tuky i chitin. Co se týká bílkovin, dají se ty chroustí srovnat kvalitou například s kuřecími. A jak vlastně chrousti chutnají? Podle svědectví našich babiček mají velmi jemné „masíčko“ s lehce nasládlou chutí.
 

Podívejte se na reportáž tv Nova, jak chrousti útočí na České stromy:

Hmyz dříve patřil k časté složce potravy našich předků. Sice ho častěji pojídali spíše chudší vrstvy, ale třeba takoví dřevokazní brouci plnění červeným vínem byli podle entomoložky Marie Borkovcové specialitou šlechtických dvorů. Zejména proto, že se jim přisuzovaly afrodiziakální účinky.

tn.cz/ kar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz