Zpravodajství

V Jihlavské zoo se narodil vzácný gibon. Zahrada ho má ve znaku

Jihlavská zoo slaví velký chovatelský úspěch. Narodil se tu malý gibon zlatolící. Zahrada si tohoto primáta už před lety dala dokonce do svého loga.

Malý gibon se narodil na začátku dubna. A má se čile k světu, rodiče se o něj totiž dobře starají. "Pro naši zahradu je o to vzácnější, že jde o vůbec první mládě, narozené gibonům odchovaným v naší zoo," vysvětlila ředitelka zoo Eliška Kubíková. 

Zahrada si už před léty dala právě tohoto primáta do svého znaku. "Symbolizuje celou naši zahradu," dodala ředitelka. Gibon zlatolící totiž patří mezi velmi ohrožené druhy a třeba v České republice ho kromě Jihlavy najdete už jen v olomoucké zoo. 

PODÍVEJTE SE

Reportáž o dalších opičích novozoreňatech

Jihlavské opičky o sobě dávají vědět a to nejen svým typickým pohybem, který připomíná let. "Díky dlouhým rukám jsou velmi pohyblivé a doslova létají ze stromu na strom," popsala charakteristický znak gibonů mluvčí zoo Kateřina Kosová. A ještě výraznější je jejich hlasový projev. Gibony je prý v Jihlavě občas slyšet ze zoo až na náměstí. "Mají silný hlas, kterým si brání své teritorium," řekla mluvčí zoo.

Mládě gibona je zatím u matky a živí se mateřským mlékem, po dvou měsících ale začně pomalu zkoušet i tuhou stravu. A do roka přijde i o svou zlatou barvu. "Mláďata se asi po roce zbarví do černa, samičky pak v dospívání znovu změní barvu na původní zlatou," vysvětlila mluvčí. 

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz