Zpravodajství

Kalouskova parta PROVĚŘUJE BABÁKA! Hledá praní špinavých peněz!

Speciální útvar ministerstva financí proti praní špinavých peněz začal prověřovat transakce, díky nimž poslanec Věcí veřejných Michal Babák věnoval své straně v letech 2009 a 2010 téměř šest milionů korun. V úterý o tom informuje online deník Aktuálně.cz.

Případ poslance Babáka má podle informací serveru na stole Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva, který se věnuje odhalování nezákonných finančních operací, zejména případům, kde je podezření na praní špinavých peněz. Analytici ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se podle zjištění deníku Aktuálně.cz do případu vložili na základě upozornění banky, která zachytila neobvyklé operace na poslancově účtu. Část ze sponzorských peněz totiž byla na Babákovo konto vložena v hotovosti a banka má o skutečném původu peněz pochybnosti.


PSALI JSME:

Poslanec Babák (VV) odhalil, KDE VZAL PENÍZE pro stranu

Na Babákův účet bylo přímo na přepážce banky v rozmezí necelého tři čtvrtě roku ve třech vkladech přidáno hotově celkem 1,2 milionu korun. Ty samé peníze pak obratem putovaly na účet Věcí veřejných, tentokrát už bezhotovostně, převodem z účtu na účet.

"Ministerstvo financí nemůže vzhledem ke svým zákonným závazkům poskytnout žádné informace," uvedl mluvčí rezortu Ondřej Jakob, který ale dodal: "Text redaktorky Sabiny Slonkové je nepřesný a zavádějící. Ministerstvo financí pravdivé informace zveřejní až v okamžiku, kdy mu to umožní zákon."

V minulých měsících Kalouskovi analytici podávali trestní oznámení například v kauze ProMoPro, kvůli níž se ocitl pod tlakem ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Detektivové z FAÚ také předali policii případ podezřelé propagační kampaně, kterou za sto milionů zorganizoval pražský magistrát.

Poslanec Babák tvrdí, že si nepamatuje, zda peníze skládal na účet sám, nebo zda to byl někdo jiný. "Těch transakcí za ten rok bylo tolik, že opravdu vám to v tuto chvíli nedokážu říci," reagoval na dotaz Aktuálně.cz. V případě, že nevkládal na účet peníze Babák sám, mohl to být podle něj některý z jeho zaměstnanců nebo někdo z jeho kolegů z firmy. "Já jsem mohl někomu dát peníze, aby je šel složit do banky. To já tak běžně dělám," dodal vysvětlení k transakcím za více než milion korun. Poslanec také přislíbil, že se pokusí najít pokladní složenku, na které je vkladatel uveden.

To, že Babák poslal Věcem veřejným stovky tisíc, které na jeho účet skutečně dorazily v hotovosti, vyplývá i z jeho dokumentů. Ty sám zveřejnil, když byl přinucen své dary vysvětlovat kvůli podezření, že celkových skoro šest milionů korun nešlo z jeho kapsy, protože je nemohl poskytnout jenom ze svých příjmů. Aktuálně.cz navíc zjistilo, že zhruba ve stejné době poslanec splácel několik hypoték, jejichž výše dá dohromady 12,7 milionu korun. Babák řekl, že si na dary z větší části půjčil, a aby pochybnosti rozptýlil, zveřejnil zmíněné výpisy ze svého účtu. Původ peněz ale i přesto zůstal nejasný.

Pátrání Kalouskových detektivů může vést k tomu, že Babákův případ bude předán policii nebo finančnímu úřadu. Právě ten může současně zkontrolovat finanční situaci firem, o nichž poslanec tvrdí, že mu půjčily.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz