Zpravodajství

Knížky stále táhnou! Na noc literatury zavítalo přes 10 tisíc lidí

Na noc literatury do pražské čtvrti Libeň přišlo přes 10 tisíc lidí. Na některých místech byla kapacita zcela vyčerpána.

Čtení v rámci letošního ročníku Noci literatury se zúčastnilo přes deset tisíc lidí. O předčítání světových děl byl zájem větší než vloni, kapacita některých míst byla zcela vyčerpaná, shrnula za organizátory průběh probdělé noci Ivana Síglerová.


"Návštěvnost se nám zvedla o dva tisíce lidí. Letos se čtení zúčastnilo zhruba 10,5 tisíce, vloni to bylo 8,5 tisíce lidí," vypočítala Síglerová. Některá místa v pražské Libni, kde se happening konal, byla zcela zaplněná, někteří si museli na vstup dokonce chvíli počkat. "Velký zájem byl o čtení Marka Vašuta v síni Libeňského zámku, kam přijel i sám autor předčítané knihy Laurent Binet. Původní kapacita šedesáti míst nestačila, lidé seděli i na zemi," popsala Síglerová.

Veřejného čtení děl ze současné literatury se účastnila řada hereckých osobností. Lidé si mohli poslechnout úryvky knih světových autorů například z úst Jiřího Langmajera, Jana Budaře nebo zmiňovaného Marka Vašuta. Toho zájem o akci podle vlastních slov překvapil.

"Přiznám se, že tak obrovskou návštěvnost jsem opravdu nečekal. Lidé přišli za literaturou dobrovolně a se zájmem, a ten jim byl vidět na očích," řekl potěšený Vašut.

Na přípravě letošního ročníku se podle Síglerové podílelo asi 150 osob. Ty dokázaly zajistit čtení Jiřího Langmajera v kapli Libeňského zámku, Jana Budaře v Grabově vile, Miroslava Táborského v kostele sv. Vojtěcha, Karla Dobrého v libeňském plynojemu, Zuzany Slavíkové na Malé scéně Divadla Pod Palmovkou, Martina Stránského v Cafe Decada, nebo Lenky Vlasákové v Sportcentru Palmovka.

Milovníci literatury se dočkali ukázek například z knihy Černí psi od Ian McEwan, díla Dům u mešity, které napsal Kader Abdolah nebo knihy Vzala jsem si psychopata? autorky Nadine Bismuthové.

Letos se konal už o pátý ročník literárního happeningu, jehož cílem je představit to nejlepší ze současné evropské literární scény. V předchozích ročnících se Noc literatury uskutečnila například na Starém Městě nebo Malé Straně, čte se vždy mezi 18. a 23. hodinou.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz