Zpravodajství

KLÍŠŤATA ohrožují Česko! MÁME MAPY A VÍME, JAK SE BRÁNIT!

Teplé a vlhké počasí, které je u nás právě v těchto dnech klíšťata milují. Meteorologové upozorňují, že nyní je aktivita klíšťat na nejvyšším stupni – desítce. Jak se klíšťatům bránit a jak napadené místo ošetřit?

Klíšťata přenášejí hned dvě nemoci - Lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Ročně se těmito nemocemi nakazí asi 5 tisíc lidí. Borelioza je častější. Proti první nemoci existuje účinné očkování, proti borelioze nikoliv, avšak pokud je zachycena včas, dá se léčit antibiotiky.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Předpověď aktivity klíšťat najdete TADY
 

Hygienici doporučují nechat se preventivně očkovat proti klíšťové encefalitidě.

PSALI JSME:

DOMA:CZ: Očkování proti encefalitidě: zkuste zrychlenou formu

Klíšťata se nejvíce zdržují v listnatých a smíšených lesích. "Neměli bychom do nich raději chodit a vždy používat repelent," doporučuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Rady jak napadení klíštětem zamezit

1. Pokud se máte pohybovat v místech se zvýšeným výskytem klíšťat bereme si vhodné oblečení – především dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět. Volíme raději i dlouhé rukávy a uzavřenou obuv. Zvýšení efektu vhodné volby oděvu je možné dosáhnout použitím doplňků s tzv.protiklíšťovou úpravou.

PODÍVEJTE SE:

Kde se klíšťata vyskytují nejčastěji a jak napadají lidi

2. Nezapomínáme používat repelent.

3. Pokud to jde, vyhýbáme se travnatým a křovinatým porostům. Chodíme po zpevněných cestách a neleháme si ani neusedáme do vysoké trávy.

ČTĚTE TAKÉ:

Konec klíšťat v Čechách aneb Jak účinně ochránit psy před parazity

4. Po návratu domů se nezapomeneme důkladně prohlédnout. Klíšťatům se nejvíce líbí v podkoleních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima, na hlavě mezi vlasy a na intimních místech. O prohlídku na hůře dostupných místech se nestydíme požádat o pomoc někoho druhého. Prohlídku je vhodné ráno zopakovat.

Našli jsme klíště, co dál?

1. Klíště opatrně odstraníme podle následujícího návodu. Uchopíme jej kleštičkami na klíště nebo speciální kartou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej pomalu vyvikláme.

Zdroj: TN.cz

2. Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte. Je vhodné použít především dezinfekční prostředky s obsahem jódu.

Zdroj: TN.cz

3. Klíštěte se nezbavujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infekční a zda vám hrozí riziko nákazy můžete klíště odeslat do speciální laboratoře nebo vzít s sebou k lékaři. Na vyšetření klíštěte nemá vliv pokud jste jej před vyjmutím potřeli dezinfekcí nebo olejem.

PSALI JSME:

Kouslo vás klíště? Nechte ho vyšetřit

4. Pokud chcete mít skutečně jistotu, raději co nejdříve kontaktujte lékaře, který provede potřebná vyšetření a případně vám poradí co dělat.
 

muf s přispěním Silvie Škábové, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz