Zpravodajství

BOUŘKY V CELÉ ČR SÍLÍ: Blesky zapálily několik domů!

BOUŘKY V CELÉ ČR SÍLÍ: Blesky zapálily několik domů!
Zdroj: Jiří Šichta (facebook)

Do České republiky dorazily velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav už vydal výstrahu, která platí od pátečního poledne do pondělí 23. května šesti hodin ráno, uvádí to v pátek na internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


 

Srážky a místní bouřky jsou velice silné. Dá se očekávat vzestup potoků a říček. Je možnost vyhlášení prvního stupně povodňové aktitvity. Už bylo zaznamenáno více než 8 tisíc bleskových výbojů.
 


 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Z Prahy už nikam nemusíte... bouřky se momentálně vyskytují hlavně ve středních Čechách (včetně Prahy) a na jihu Čech. Během noci bude postupně srážková a bouřková aktivita slábnout, o víkendu však čekáme další bouřky.
 


 


Chvíli po poledni se začaly formovat bouřkové mraky nad Karvinskem, Šumavou a Krušnými horami. Nejintenzivnější bouře udeří na Vysočině a ve východních Čechách.

Zdroj: Meteopress (Facebook)


Blesky už zapálily střechu rodinného domu na Havlíčkobrodsku. Hasiči však včasným zásahem zabránili šíření plamenů.

V České bělé zase blesk zapálil dům a přilehlé hospodářské budovy.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O STATKU DO KTERÉHO UDEŘIL BLESK
 

 

Na bouřky a počasí o víkendu se ptejte už TEĎ meteoroložky Dagmar Honsové, která je od 20 hodin hostem on-line rozhovoru na tn.cz

Rozhovor

 
PODÍVEJTE SE NA VÝVOJ BOUŘKOVÝCH MRAKŮNa facebook tn.cz můžete vložit informace, jaké počasí je u vás, popřípadě fotografie a videa aktuálního počasí ve vašem městě. Jan Szamaran například píše, že v Karviné už je během dne 3. bouřka a padaly i kroupy. Lucie Záchová zase informuje o tom, že v Plzni je zatím krásné počasí. Yveta Dostálová nám napsala, že v Ostravě už hřmí a Eliška Depp Musilová má radost, protože v Brně je krásně.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ


Rozhovor

 

"Vypadá to, že nejvíce bouřek můžeme očekávat dnešní den, a to zejména v západní a střední části republiky. Bouřek bude více než včera a budou intenzivnější," řekl v pátek Mediafaxu mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Intenzivnější podle něj budou také srážky, obyvatelé mohou očekávat přívalové deště, místy dokonce kroupy.

PODÍVEJTE SE NA BOUŘKU V ROUDNICI NAD LABEMRtuť teploměru v pátek dosáhne až 28 stupňů Celsia, právě vysoké teploty budou způsobovat bouřky. "Jsou dva typy bouřek. V případě těch dnešních se jedná o bouřky z tepla," vysvětlil Dvořák s tím, že u tohoto typu meteorologického úkazu je problematičtější určit přesně jejich výskyt.

Zdroj: Mediafax


Stejný charakter počasí předpovídají meteorologové také na víkend, kdy by teploty měly výrazně překročit 20 stupňovou hranici. V sobotu se bude ještě jasno až polojasno, ale stejně jako v pátek mohou některé části území bouřky zasáhnout. Podle Dvořáka by jich však mělo být o něco méně než v pátek.ČHMÚ vydalo varování: V nevýrazném tlakovém poli se nad Německem vlní studená fronta, která bude částečně ovlivňovat počasí u nás. V noci na pondělí začne studená fronta postupovat přes naše území k východu.

AKTUÁLNÍ POČASÍ SLEDUJTE ZDE


V teplém a vlhkém vzduchu před studenou frontou se budou hlavně v odpoledních a večerních hodinách od pátku do neděle vytvářet přeháňky a místy i bouřky. Zejména v neděli se ojediněle vyskytnou i silné bouřky doprovázené především intenzivními srážkami s úhrny kolem 30 mm, popř. také kroupami nebo silnými nárazy větru. V pátek je pravděpodobnost silných bouřek oproti zbytku území vyšší na Českmoravské vrchovině a ve východních Čechách.

Předpověď meteoroložky Dagmar Honsové do konce týdne


Doporučení ke zmírnění následků jevů: Očekávají se ojedinělé silné bouřky, které mohou být doprovázeny přívalovým deštěm, nárazovým větrem a kroupami.

Přívalový déšť může vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů apod.

Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).


Zdroj: Meteopress (Facebook)


Další bouřky přinese neděle, kdy začne do Česka proudit studená fronta. "Tam se opět od západu bude měnit frontální systém, který přinese právě druhý, lépe předvídatelný typ bouřek, tedy frontální. Ve srovnání se sobotou bude jejich výskyt častější a pravděpodobně budou i silnější," uvedl mluvčí. Nejvyšší denní teploty se budou o víkendu pohybovat mezi 22 až 26 °C.

O víkendu by měl vát slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, který v bouřkách přechodně zesílí.PSALI JSME
PŘÍVALOVÉ DEŠTĚ! Voda VYPLAVILA 9 DOMŮ na Plzeňsku

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz