Zpravodajství

VELKÝ PŘEHLED: Jaké dřevo je nejlepší na nábytek?

Různé druhy dřeva se hodí pro různé věci. Jaký materiál se nejvíc hodí na chalupářský nábytek?

Mít židli ze smrkového dřeva nebo z ratanu, to už je pořádný rozdíl. Znáte základní druhy dřeva a víte, které je nejvhodnější pro zahradní nábytek k rodinnému domu, chatě i chalupě?

Smrk
Má jednotnou, nažloutle bílou barvu, která pod vlivem slunečních paprsků časem tmavne. Poznáte ho podle dobře znatelných letokruhů a menších, barevně méně kontrastních suků, kterých má smrk oproti borovici víc. Smrkové dřevo je lehké, pružné, s dlouhými vlákny. Dobře přijímá barvy, nejrůznější nátěry, lazury, mořidla a laky, díky měkkosti je jeho opracování velmi snadné. Pozor na stupeň opracovanosti! Někteří prodejci nabízejí zahradní nábytek v téměř surovém stavu a počítají s tím, že si ho zákazník „dodělá“ doma. Jinak se rozesychá a praská.

Borovice
Dřevo borovice je trvanlivější. I když se považuje za světlé, je tmavší než smrk a má hrubší strukturu. Čas a sluneční svit mění jeho barvu v tmavší. Nejlepší je severská borovice.

Buk
Pro buk domácího původu je charakteristické dřevo s načervenalým barevným odstínem a zřetelnými dřeňovými paprsky. I když je husté a tvrdé, více než jiné druhy reaguje na výkyvy počasí a vlhkosti, což se projevuje změnami v jeho objemu a tvaru. Používá se proto spíš pro interiér a k výrobě ohýbaného nábytku.


Dub
Dřevo domácích dubů je průměrně těžké a středně tvrdé, odolné proti opotřebení. Někdy se mu kvůli tomu říká „evropský teak“. Jeho pletivo totiž obsahuje přírodní tříslivo, díky němuž je dubové dřevo odolné proti houbovým chorobám i bez použití ochranných přípravků. Jeho barva je nažloutle hnědá, charakteristická je pro něj kombinace s výrazně světlejším bělovím. Kresba jeho dřeňových paprsků je jasná a zřetelná. Dubové dřevo má poměrně velké póry, které dávají povrchu dubových výrobků charakteristický rýhovaný vzhled. Nebobtná, ve vodě po delší době zčerná a doslova zkamení. Hodí se proto nejen k výrobě nábytku, parket a podlahovin, ale i jako materiál pro velmi kvalitní a trvanlivý zahradní nábytek.

Modřín
Dešťové srážky neuškodí ani našemu nejtvrdšímu jehličnanu, modřínu. Je ideálním materiálem pro venkovní použití. Odborníci o něm tvrdí, že je v exteriéru velmi odolný i bez jakékoli povrchové úpravy. Vlastnosti má podobné jako dub.

Teak
Pochází hlavně z plantáží v jihovýchodní Asii. Jeho trvanlivé, tvrdé, těžké a odolné dřevo je charakteristické nažloutlým jádrem s tmavým žilkováním a barevnými proužky, které působením světla přecházejí ve světle až tmavě hnědé. Je ideální pro výrobu interiérového, ale hlavně venkovního nábytku. Obsahuje totiž vysoké procentu přírodních olejů, proto i v přírodní (neošetřené) podobě zvládá bez újmy působení počasí. Povětrnostní vlivy se na něm projeví pouze nezaměnitelnou stříbřitou patinou.

Meranti
V poslední době jeden z nejžádanějších tropických materiálů na výrobu zahradního nábytku. Těží se převážně v Malajsii a vyniká vysokou tvrdostí a dlouhou životností. Samotný výběr dřeva, které má nezaměnitelnou a velmi působivou červenohnědou barvu, a následná výroba tam podléhají velice přísné kvalitativní kontrole.

Bangkirai
Toto dřevo původem z Indonésie je známé také pod názvem balau. Je tvrdé a těžké, vyniká krásnou červenohnědou barvou se světlejším žíháním. Vůči biologickému stárnutí a klimatickým a povětrnostním vlivům včetně deště a sněhu je stejně odolné jako teak. V zahradě s přehledem vydrží po celý rok, jako obklad sluší i fasádě, terasám a pergolám.

Iroko
Africké dřevo známé také jako kambala má žlutooranžové až hnědé odstíny. Jeho barva se v průběhu stárnutí mění na tmavohnědou se zřetelnou tenkou linkou. Jeho tvrdost se dá srovnat s dubem, je středně těžké, málo sesychá a tudíž i málo pracuje. Je velmi trvanlivé, pružné a ohebné, odolné vůči plísním, hnilobě i vodě. Díky vysokému obsahu olejů má nízkou nasákavost a hedvábně hladký povrch.

Bambus
Zahradní nábytek z něho je lehký a snadno se s ním manipuluje. Tato dřevina je typicky světlá, nažloutlá, se zřetelnými „kolínky“ a nezaměnitelným fládrováním, které je důsledkem zvláštního způsobu růstu stébla bambusu. Bambus obsahuje křemík, kvůli němuž je tvrdý a pevný. Těmito vlastnostmi se jistým způsobem podobá dubu. Nábytek z bambusu potřebuje místo chráněné před nepřízní počasí.

Přírodní ratan
Lehké, pružné a tvrdé dřevo zvané také rotang je z liánovité palmy, na rozdíl od bambusu není duté. Upravený - loupaný, broušený, mořený do mnoha barevných odstínů a lakovaný - se používá pouze k výrobě interiérového nábytku. Pro zahradní účely je určen nábytek z ratanu neloupaného v přírodní (žlutavé) podobě (pulut), většinou lakovaný bezbarvým lakem. Jednorázové, krátké srážky přestává relativně bez poškození, dlouho trvající vlhkost však způsobuje hnilobu. Pozor, i ratan může podélně prasknout, například pokud ho vystavíme extrémnímu teplotnímu a vlhkostnímu rozdílu. Základní tyčovitý materiál se nejen ohýbá a štípá, ale také „mele“ na speciálním zařízení. Vzniklá hmota se v podobě jakýchsi provázků (odborně se jim říká pedig) používá k vyplétání.

Umělý ratan
Jde o nábytek ze speciálních vláken většinou v bílé nebo v přírodní barvě, jimiž se obtáčejí a vyplétají hliníkové konstrukce. Tento materiál nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, je stálobarevný a maximálně odolný vůči vodě i slunečnímu záření.

Proutí
Nábytek z vrbového proutí je měkký, křehký, s omezenou trvanlivostí a do zahrady se hodí pouze příležitostně. Rozhodně se nedá vystavovat rozmarům počasí. U proutí je třeba dávat pozor na nosnost.

tn.cz/ kar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz