Zpravodajství

U Opavy objevili dvě pravěká naleziště Archeologové teď v laboratoři otevírají pohřební nádoby

Pravěké pohřebiště z doby bronzové a ještě starší pravěké sídliště objevili archeologové při stavbě obchvatu kolem Opavy. Zatímco na sídlišti se ještě pracuje, nálezy z pohřebiště teď začali archeologové prozkoumávat v laboratoři.

Velmi nečekané nálezy objevili archeologové při stavbě jižního silničního obchvatu kolem Opavy. V místech, kde neočekávali vůbec nic, našli pravěké pohřebiště z pozdní doby bronzové.

“Nález pohřebiště nás celkem překvapil, protože je to záplavová oblast. Nečekali jsme, že právě tady něco najdeme,“ říká archeolog Jindřich Hlas z Národního památkového ústavu Ostrava s tím, že nalezené pohřebiště spadá do období zhruba 750 let před naším letopočtem.

Lidé tehdejší kultury lužických popelnicových polí pálili své zemřelé, jejich popel i s posmrtnými dary ukládali do keramických nádob, a pohřbívali do země. A právě čtyřiačtyřicet těchto žárových hrobů i s nádobami archeologové objevili a vyzvedli.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Pod supermarketem objevili vzácné pohřebiště


“Právě teď jsme začali s otevíráním těchto nádob, a s napětím čekáme, co v nich ještě objevíme,“ dodává Jindřich Hlas s tím, že objev tohoto pohřebiště je velmi významný. “Je to jedno z mála pohřebišť na Opavsku z této doby, a zcela nám mění pohled na hustotu zdejšího osídlení, o kterém jsme si mysleli, že bylo mnohem řidší,“ prozrazuje Jindřich Hlas.


Pohřebiště však nebylo jediným nálezem, který stavba jižního obchvatu kolem Opavy vydala. O několik set metrů dál odkryli archeologové ještě mnohem starší pravěké sídliště. To spadá až do období zhruba 5 500 let před naším letopočtem.

“Zatím jsme zde našli několik sídlištních objektů, těžební jámy na hlínu, pozůstatky pecí a zbytky kůlového domu,“ vypočítává Jindřich Hlas. Na nalezišti se však stále pracuje, archeologové zde mají v plánu kopat až do konce června, je tedy pravděpodobné, že další nálezy na sebe nenechají dlouho čekat.

Marek Švidrnoch

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz