Zpravodajství

DALŠÍ STÁVKA! Nakladatelé chtějí PROTESTOVAT kvůli zvýšení DPH

DALŠÍ STÁVKA! Nakladatelé chtějí PROTESTOVAT kvůli zvýšení DPH
Zdroj: Mediafax

Nakladatelé plánují na druhou polovinu června do Prahy demonstraci, řekl v úterý agentuře Mediafax Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Reagují tak na plánované zvýšení DPH, které by se mělo vyšplhat na17,5 procenta v roce 2013.

"Demonstraci chceme pořádat v týdnu od 20. června," potvrdil Pistorius. Přesný termín neuvedl, protestní akce zatím není schválená pražským magistrátem.
 

Tentokrát by mělo jít o regulérní demonstraci a ne o happening. Takový totiž uskutečnili na začátku května, když zablokovali vstup na pražský Karlův most hradbou z knih. "Chceme, aby se proti zvyšování vyslovili i další lidé," uvedl.
 

Nakladatelé osloví i další organizace, například Svaz novinářů nebo Unii vydavatelů.
 

PSALI JSME:

ODBORÁŘI SE ROZŠOUPLI! Sobotní demonstrace je přišla na 4,5 milionu
 

Pistorius spolu s dalšími nakladateli neúspěšně jednal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) o vyjmutí knih ze sjednocené sazby DPH minulý čtvrtek.
 

Ministr Kalousek argumenty nakladatelů přijal a závěry nezpochybnil, ale podle Pistoria se domnívá, že je důležitější politická shoda ohledně zvýšení DPH. "Ministr se domnívá, že je třeba knižní trh obětovat na oltář DPH a konsensu mezi politickými stranami," řekl po jednání Pistorius.
 

Sjednocení daně přispěje podle něj k dalšímu poklesu zájmu o literaturu, který v posledních letech významně klesá.
 

Podle vydavatelů je finanční přínos sjednocené daně u knih velice malý. "Ministerstvo financí přínos toho zvýšení odhadovalo na 200 milionů, což sám pan ministr řekl, že je vlastně částka, která ho příliš nezajímá," řekl zástupce nakladatelů.
 

Části české veřejnosti se zvýšení DPH u knih také nelíbí, k úterý podepsalo petici za zachování současné 10procentní sazby DPH pro knihy 156,5 tisíce obyvatel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz