Zpravodajství

NEBEZPEČNÁ KLÍŠŤATA! Rekordní počet nakažených encefalitidou! MAPY a RADY

Česká republika má od roku 1993 nejvíce nakažených lidí klíšťovou encefalitidou. Od letošního ledna do května jí onemocnělo 27 osob. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ), které zveřejnil na svých stránkách.

Zatímco v 90. letech se počty nakažených klíšťovou encefalitidou v prvních pěti měsících pohybovaly většinou mezi jedním až třemi případy, s příchodem nového tisíciletí se výskyt onemocnění znásobil.

PODÍVEJTE SE
Kde se klíšťata vyskytují nejčastěji a jak napadají lidi



Letošních prvních pět měsíců je zatím na počet nakažených mimořádný také ve srovnání s předchozími roky. Například od ledna do května 2010 onemocnělo v Česku encefalitidou 12 lidí, o rok dříve 14 lidí. Letošní čísla dokonce výrazně překonala rekordní rok 2007. Tehdy mělo Česko 16 onemocnění.

Zdroj: TN.cz


Nadstandardní počet nakažených encefalitidou zapadá do varování ministerstva zdravotnictví, které na začátku jara upozorňovalo v souvislosti s teplým počasím na zvýšený výskyt klíšťat. Ta jsou známá zejména jako přenašeči dvou onemocnění: lymeské borreliózy a právě klíšťové encefalitidy.

Encefalitidou každý rok onemocní v Česku kolem stovky lidí, řada pacientů končí s těžkými a trvalými následky, v krajních případech může člověk zemřít.

Před nákazou se lze chránit očkováním. V Česku je však proočkovanost velmi nízká, zhruba 17 procent lidí. ČR tak patří ke třem nejhorším zemím v Evropě.

Proti lymeské borrelióze zatím účinná vakcína neexistuje, dá se ale na rozdíl od encefalitidy léčit.

Rady jak napadení klíštětem zamezit

1. Pokud se máte pohybovat v místech se zvýšeným výskytem klíšťat bereme si vhodné oblečení – především dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět. Volíme raději i dlouhé rukávy a uzavřenou obuv. Zvýšení efektu vhodné volby oděvu je možné dosáhnout použitím doplňků s tzv.protiklíšťovou úpravou.

2. Nezapomínáme používat repelent.

3. Pokud to jde, vyhýbáme se travnatým a křovinatým porostům. Chodíme po zpevněných cestách a neleháme si ani neusedáme do vysoké trávy.

4. Po návratu domů se nezapomeneme důkladně prohlédnout. Klíšťatům se nejvíce líbí v podkoleních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima, na hlavě mezi vlasy a na intimních místech. O prohlídku na hůře dostupných místech se nestydíme požádat o pomoc někoho druhého. Prohlídku je vhodné ráno zopakovat.

Našli jsme klíště, co dál?

1. Klíště opatrně odstraníme podle následujícího návodu. Uchopíme jej kleštičkami na klíště nebo speciální kartou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej pomalu vyvikláme.

Zdroj: TN.cz


2. Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte. Je vhodné použít především dezinfekční prostředky s obsahem jódu.

Zdroj: TN.cz

 

3. Klíštěte se nezbavujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infekční a zda vám hrozí riziko nákazy můžete klíště odeslat do speciální laboratoře nebo vzít s sebou k lékaři. Na vyšetření klíštěte nemá vliv pokud jste jej před vyjmutím potřeli dezinfekcí nebo olejem.

4. Pokud chcete mít skutečně jistotu, raději co nejdříve kontaktujte lékaře, který provede potřebná vyšetření a případně vám poradí co dělat.


 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz