Zpravodajství

AL-KÁIDA VYZÝVÁ: Musíme útočit na vlivné osobnosti ve vládách

Al-Káida zveřejnila stominutové video rozdělené do dvou částí, v němž vyzývá muslimy k individuálnímu džihádu, informuje v sobotu agentura AFP. Nahrávka byla zřejmě pořízena po smrti vůdce teroristické sítě Usámy bin Ládina.

Na videu hovoří Ajmán Zavahrí, považovaný za ideologa organizace a bin Ládinovu pravou ruku, rodilý Američan Adam Gadahn nebo Abú Lájth al-Libí a Attíja Alláh. Al-Káida ho umístila na spřátelené servery ve čtvrtek. Přepis první části nahrávky přinesl v pátek americký server SITE.

"Je důležité, abychom oslabili vůli našich zbabělých nepřátel k boji tím, že zaútočíme na vlivné osobnosti ve vládách, průmyslu a médiích křižáků a sionistů," řekl Gadahn, který mluvil anglicky. Muslimové žijící na Západě jsou "skvěle umístění, aby mohli sehrát důležitou a rozhodující úlohu v džihádu proti sionistům a křižákům". Ti žijící ve Spojených státech si navíc mohou snadno koupit automatické zbraně bez dokladů, dodal Gadahn.

ČTĚTE TAKÉ:

Al-KÁIDA MŮŽE PÉCT BÁBOVKY! MI6 jí vyměnila návod na bombu za recept!

Video s názvem "Jste zodpovědní jen za sebe" natočila mediální odnož Al-Káidy as-Saháb. Nahrávka začíná starými záběry bin Ládina, který sedí vedle Zavahrího a kritizuje okupaci arabských zemí západními státy.

Vůdce Al-Káidy zabilo 2. května americké komando v pákistánském Abotabádu.

Podle SITE bylo video natočeno až po smrti bin Ládina. Všechny zmínky jeho jména totiž doprovází věta "Nechť je k němu Alláh milostiv".

Hlas v první části také vyjmenována několik muslimů, kteří se odhodlali k individuálnímu džihádu. Vykresluje je jako zářné vzory hodné obdivu a následování.

Nynější mluvčí Al-Káidy Adam Gadahn se narodil v Kalifornii do křesťansko-židovské rodiny jako Adam Pearlman. V roce 1995, když mu bylo 17 let, začal studovat islám a ještě téhož roku konvertoval. O tři roky později se údajně přestěhoval do Pákistánu. Ve videích Al-Káidy se objevuje často.

Ve Spojených státech Gadahn čelí obvinění z vlastizrady – jako první Američan od druhé světové války. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) po něm vyhlásil pátrání v květnu 2004 a americká vláda za informace vedoucí k jeho zatčení vypsala odměnu jeden milion dolarů (téměř 17 milionů korun).

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz