APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

VLÁDA SKONČÍ v úterý odpoledne! Neustoupíme ani milimetr, hrozí Bárta

VLÁDA SKONČÍ v úterý odpoledne! Neustoupíme ani milimetr, hrozí Bárta
Ministr vnitra Vít Bárta | Zdroj: Mediafax

Den před zítřejším klíčovým jednáním špiček vládní koalice sázejí Věci veřejné vše na jedinou kartu. Buď premiér Petr Nečas (ODS) vyřeší personální změny v kabinetu k jejich spokojenosti, nebo trojkoaliční vláda skončí. Informuje o tom sobotní Právo.

Podle vyjednavače Věcí veřejných Víta Bárty je definitivní termín úterý 7. června ve 14 hodin, tedy zahájení schůze Sněmovny, jejíž program je plný reformních zákonů.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

"Premiér Nečas ví, co VV chtějí, už na to měl šest týdnů. Buď ODS změní svůj názor, nebo je v úterý ve 14 hodin konec. Věci veřejné neustoupí ani o milimetr,“ řekl včera Bárta Právu.

Na dotaz, na co by měla ODS změnit názor, doplnil: „Názor se dotýká jasných a silných kompetencí VV pro boj s korupcí, což ale šéf Legislativní rady vlády není. Trváme na čtyřech ministrech.“

ČTĚTE TAKÉ:

KRYJE BÁRTU POLICIE? Podivné vyšetřování korupce u VV...

VV se po dubnovém odchodu předsedy Radka Johna ocitly v patové situaci. Úřad vicepremiéra pro boj s korupcí je podle nich mrtvý a šéf Legislativní rady vlády by nepředstavoval plnohodnotný resort s aparátem.

ODS a TOP 09 zase debaty o výměně na ministerstvu vnitra nechtějí připustit a stejně nepravděpodobné je, že by se občanští demokraté či topka vzdali nějakého svého resortu ve prospěch VV.

V zákulisí se hovoří o několika variantách, které by VV zaručily čtyři místa v Nečasově vládě.

ČTĚTE TAKÉ:

SKANDÁL Věcí veřejných: Platili šéfové podřízeným za mlčení?

Tou první je, že z kabinetu odejdou ministr zemědělství Ivan Fuksa a obrany Alexandr Vondra (oba ODS) a véčka se spokojí s vicepremiérem pro boj s korupcí či předsedou Legislativní rady. Ve VV se mluví, že na takový post by mohla jít buď první místopředsedkyně strany, šéfka poslaneckého klubu a právnička Karolína Peake, nebo nový místopředseda Tomáš Jarolím.

Druhou možností by mohl být odchod ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a jeho nahrazení například Peake. Pospíšilovi by zůstal jen post šéfa Legislativní rady vlády, který ale není podmíněn účastí v kabinetu. Mohl by ale být členem vlády bez portfeje a současně šéfem rady.

Třetí, méně pravděpodobnou možností je, že by na vnitro nešel John, ale Jarolím. Ten Právu potvrdil, že takové informace zevnitř VV zaznívají, do Nečasovy vlády však rozhodně nechce. „Jsou takové tlaky, ale do týmu s premiérem Nečasem bych do ničeho takového nešel. A neumím si představit argument našich lidí, který by mě k tomu přesvědčil,“ uvedl.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz