Zpravodajství

Zákon o námořní plavbě pustili poslanci do třetího čtení

Změny v zákonu o námořní plavbě požaduje Evropská unie. Měly by zvýšit bezpečnost námořní dopravy. Novela se dotýká také českých jachet, kterým hrozí, že by měly splňovat stejné parametry jako námořní lodě.

Poslanci pustili do třetího čtení zákon o námořní plavbě, jehož schválení si žádá Evropská unie. Soubor nových unijních směrnic si klade za cíl zejména zvýšit bezpečnost námořní dopravy, připomněl ministr dopravy Radek Šmerda (nez.).


"Návrh v převážné většině zapracovává několik evropských směrnic, které dohromady tvoří takzvaný 3. námořní balíček. Návrh se věnuje zejména stanovování pravidel pro technickou způsobilost a vyšetřování námořních nehod," vysvětlil už na minulé schůzi ministr Šmerda.

V důvodové zprávě se uvádí, že cílem směrnice je zvýšit úroveň bezpečnosti v námořní dopravě a snížit počet námořních nehod a mimořádných událostí, které vedou ke ztrátám na životech nebo ke znečištění mořského životního prostředí. Pomoci k tomu má mimo jiné urychlení procesu vyšetřování takových událostí.

Evropská unie chce rovněž ze svých vod vytěsnit všechna plavidla, která nesplňují mezinárodní bezpečnostní normy. Počítá proto také s vypracováním společných norem pro vydávání mezinárodních osvědčení pro lodě.

Vzhledem k tomu, že je Česká republika vnitrozemským státem, který navíc nemá možnosti provozovat pod svou vlajkou určité typy plavidel a určité druhy námořní plavby, je poměrně velká část evropských námořních směrnic v našich podmínkách nerelevantní.

ČTĚTE TAKÉ:

V Řecku byla pokřtěna česká historická plachetnice La Grace

Česká pirátská loď La Grace brázdí vlny Egejského moře

"Vzhledem k tomu, že Česká republika je státem bez mořského pobřeží a námořních přístavů, jedinými povinnostmi, které je nutné transponovat, jsou povinnosti týkající se lodí plujících pod vlajkou České republiky," vysvětluje důvodová zpráva.

Opoziční poslanci v prvním čtení upozornili na to, že transpozice těchto evropských směrnic může způsobit problémy vlastníkům rekreačních jachet v Česku. Podle zákona by totiž mohla nastat situace, kdy by musely i české jachty plavící se po řekách splňovat veškeré technické parametry stanovené pro námořní lodě. Této výtce se budou poslanci ještě věnovat, zákon však ve středu pustili do třetího čtení.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz