Zpravodajství

Prezident Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší!

Václav Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší. Města tak zatím nesmí vytvořit nízkoemisní zóny. Klaus zákon zamítl protože neprošel standardní legislativní procedurou.

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší, který dával představitelům měst a obcí právo udělovat výjimky povolující vjezd do nízkoemisních zón. Podle prezidenta zákon vytváří prostor pro korupci, uvedl ve čtvrtek jeho mluvčí Radim Ochvat.

Vetovaný poslanecký návrh zákona měl změnit současný systém omezování znečištění. Prezident v tiskovém prohlášení vysvětlil, že zákon nepodpořil také proto, že neprošel standardní legislativní procedurou.

"Argumentace, že zvolený způsob přípravy a schvalování zákona umožní rychlejší řešení problému, je chybná," uvedl Klaus. Celou normu navíc považuje prezident za špatnou a nekvalitní. "Vím dobře, že kritizovat zákony s tímto tématem je velmi nevděčné, neboť kritik riskuje nařčení, že mu na zdravém ovzduší nezáleží, ale přesto to musím udělat," dodal.

Za největší nedostatek vetovaného zákona považuje zaváděnou pravomoc vlády nařídit omezení výroby firmy bez ohledu na to, zda konkrétní firma emisní limity plní či nikoli. To by podle prezidenta vedlo ke zvýšení míry regulace podnikání. Právo udělovat výjimky povolující vjezd do nízkoemisních zón a výjimky z územních emisních stropů zase podle Klause vytvářejí prostor pro korupci a voluntarismus.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz