Zpravodajství

ÚLEVA! Český Krumlov kvůli točně nevyškrtnou ze seznamu UNESCO

Český Krumlov kvůli otáčivému hledišti v zámecké zahradě nevyškrtnou ze seznamu UNESCO. Vyplynulo to z jednání výboru UNESCO v Paříži.

Podle místostarostky Českého Krumlova Jitky Zikmundové  město pouze dostalo doporučení, aby jeho kroky byly k památkám co nejšetrnější. O umístění točny se hovořilo pouze v obecné rovině.

"Sice tu informaci ještě nemám potvrzenou, ale jsem přesvědčený, že kdyby na sebe Češi vzájemně nežalovali, nemusel se takový problém vůbec řešit," řekl agentuře Mediafax jihočeský hejtman Jiří Zimola.

O osudu točny jednají v poslední době všechny tři zainteresované strany, a to Jihočeský kraj, město České Budějovice jako vlastník točny a také Český Krumlov. Závěry ze všech posledních společných jednání jsou takové, že točna by měla v zámecké zahradě zůstat.

"Z hlediska přitažlivosti pro diváky a návštěvníky je jistě nejzajímavější varianta, kdy točna v zahradě zůstane. Určitě musí projít rekonstrukcí, a to nejen točna samotná, ale i zázemí pro diváky. V tomto případě nás tlačí čas, o dotace na rekonstrukci bude možné žádat jen do roku 2013," řekl Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic.

Podle radních jediná možnost, jak získat dotaci na rekonstrukci či výstavbu nového otáčivého hlediště v zahradě, je z peněz Integrovaného operačního programu EU na Centrum exteriérového divadla.

"Zajímavé je, že výbor UNESCO nám nikdy nediktoval, že má točna ze zahrady zmizet, ale česká strana sama UNESCO odstranění točny deklarovala a zavazovala se k tomuto kroku," dodal Thoma.

Zámeckou zahradu vlastní stát, samotná točna patří městu České Budějovice, provozovatelem je Jihočeské divadlo. Ze zahrady měla být točna odstraněna v roce 1999, ministerstvo kultury ale několikrát rozhodlo o prodloužení její životnosti.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz