Zpravodajství

Téměř rok ŘEDILI NAFTU OLEJEM! Teď jim hrozí až 10 let vězení!

Policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (UOKFK) zadrželi a obvinili pět osob z krácení daní. Toho se podezřelí dopustili mícháním oleje nezatíženého spotřební daní do motorové nafty, informoval v pátek Mediafax mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Na případu s krycím názvem „ZIP“ policisté pracovali od loňského prosince, kdy získali informace o organizované skupině, která se měla zabývat mícháním daní nezatíženého oleje do motorové nafty. Prověřování přivedlo celníky a policisty k pěti mužům ve věku od 33 do 48 let, kteří měli tuto činnost provádět nejméně od září 2010 do současnosti.

"Míchali pohonné hmoty tak, že navážené minerální oleje byly smíchány s motorovou naftou přímo v areálu skladiště, které si obvinění za tímto účelem pronajali, a takto smíchané pohonné hmoty byly rozváženy ke konečným zákazníkům, kde byly uvedeny do volného prodeje," popsal princip podvodu Skřepek.

Hlavní organizátor poté podle policie zajistil, aby celá činnost byla zakrývána před příslušnými správci daně. "Tímto jednáním byla státu způsobena škoda minimálně ve výši 23 milionů korun. Na základě předběžného vyhodnocení domovních prohlídek existuje předpoklad, že způsobená škoda bude vyčíslena mnohonásobně vyšší," podotkl mluvčí.

Kromě toho dosazoval do statutárních orgánů společností takzvané „bílé koně“. "V případě jakéhokoliv zájmu ze strany orgánů činných v trestním řízení došlo okamžitě k přenesení činností na novou společnost, prakticky však za nezměněného personálního obsazení," doplnil Skřepek.

V závěrečné fázi vyšetřování policisté provedli na území Středočeského kraje osm domovních prohlídek, při nichž zadrželi šest osob. "Proti pěti z nich bylo zahájeno trestní stíhání pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na hlavního organizátora byl podán návrh na vzetí do vazby, ostatní jsou stíháni na svobodě," dodal Skřepek s tím, že v případě odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody až na 10 let.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz