Zpravodajství

KNÍŽECÍ SVATBA: Kníže Albert v chomoutu. Charlene plakala štěstím...

Monacký kníže Albert II. se žení se svou o dvacet let mladší snoubenkou, jihoafrickou plavkyní Charlene Wittstockovou. Civilní sňatek se uskutečnil v pátek, církevní svatba se odehrála v sobotu.

Civilní sňatek Alberta a Charlene se konal v trůnním sále knížecího paláce. Své ano si dvojice řekla ještě jednou – v sobotu, kdy se koná svatba církevní. Svůj slib před Bohem složili Albert II. a Cherlene na hlavním palácovém nádvoří.

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Podívejte se na sestřih z průběhu pátečního civilního sňatku:

Svatba po 55 letech

Dlouho očekávaná událost byla oznámena před rokem. Je to první svatba monackého knížete za posledních 55 let. Naposledy – v dubnu 1956 – si Albertův otec kníže Rainier III. bral hollywoodskou herečku Grace Kellyovou. Ta zemřela v roce 1982 při dopravní nehodě.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Třiapadesátiletý Albert II. usedl na monacký trůn v roce 2005 po otcově smrti. Má dvě děti – s bývalou letuškou původem z Toga syna, s bývalou servírkou z Kalifornie dceru. Obě děti jsou ale nemanželské, a proto ani jedno z nich nemůže usednout na trůn.

ČTĚTE TAKÉ:

Kníže Albert si vybral manželku podobnou své matce

KRÁLOVSKÁ SVATBA JAKO Z POHÁDKY! Monacký kníže si vezme plavkyni!

Třiatřicetiletá Wittstocková je bývalou učitelkou, která závodila v plavání na olympiádě v Sydney v roce 2000 za Jihoafrickou republiku. Ve stejném roce se s Albertem seznámila – v Monaku na plaveckých závodech. V knížectví trvale žije od roku 2006. Sportovní kariéru ukončila o rok později.

Vášeň pro sport mají snoubenci společnou. Albert II. se účastnil celkem pěti zimních olympiád jako člen bobového týmu, má černý pásek v judu. V roce 2006 dosáhl s ruskou expedicí jako první monarcha severního pólu, v roce 2009 stanul na jižním pólu. Účastnil se i závodu Paříž-Dakar.

Vzhledem k možnosti, že by Albert pro množství svých zájmů nezplodil legitimního potomka, změnilo Monako v roce 2002 svou ústavu, aby trůn přešel na jeho sourozence a jejich děti. Jako první v nástupnické linii je tak jeho sestra Caroline, následovaná svými dvěma syny a dcerou. Na dalších místech jsou jeho druhá sestra Stéphanie a její dvě děti. Tato situace ale nenastane, jestliže kníže a jeho budoucí manželka budou mít děti.

ČTĚTE TAKÉ:

Princezně Dianě by bylo padesát. Takhle by vypadala...

V každém případě nebude mít Wittstocková lehkou pozici. Portál stanice ABC News uvedl, že v Monaku má málo přátel a nemluví francouzsky, oficiálním jazykem knížectví. Navíc Albert je známý playboy – chodil s takovými celebritami jako je Brooke Shieldsová, Gwyneth Paltrowová, Claudia Schifferová nebo Naomi Campbellová.

Celé Monacké knížectví žije svatbou. Na stožárech vlají vlajky, marina je plná luxusních jachet, připravený je ohňostroj. Ti, kteří chtějí svými tryskáči přistát na letišti v nedalekém Nice, musejí dokázat, že mají pozvánku. A pozváno bylo na 3500 hostů včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa nebo módního návrháře Karla Lagerfelda.

Podívejte se, co se bude servírovat na svatební hostině:

Podle ABC News třídenní oslavy zastíní dokonce i nedávnou královskou svatbu britského prince Williama a Kate Middletonové. Slavnost ve čtvrtek zahájí koncert skupiny The Eagles. V pátek bude sňatek civilní, den skončí koncertem Jeana-Michela Jarreho. Církevní svatba je naplánovaná na sobotu. Následovat bude ples.

Wittstocková bude mít šaty od Giorgia Armaniho.

Mnozí obyvatelé Monaka si už mysleli, že jejich kníže se nikdy neožení. V roce 2006 jako správný zapřisáhlý starý mládenec řekl, že nemá v plánu oženit "ani v dohledné době, ani ve vzdálené budoucnosti".

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz