Zpravodajství

HYGIENIK RADÍ: Jak se bránit nebezpečné bakterii E.coli

HYGIENIK RADÍ: Jak se bránit nebezpečné bakterii E.coli

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje (KHS JmK) informuje veřejnost o obraně proti bakterii Escherichia coli, která v Evropě zabila už 35 lidí. Možnost mezilidského přenosu je možný pouze v případě hrubého nedodržení hygieny, dozvěděla se agentura Mediafax od hygieničky Renaty Vaverkové.

Podle Vaverkové se bakterie EHEC vyskytuje v trávicím traktu hovězího dobytka. "Na člověka se může přenést potravinami, které jsou těmito bakteriemi kontaminovány. Například zeleninou hnojenou kravským hnojem nebo hovězím masem, které není dostatečně tepelně upraveno," informovala Vaverková, vedoucí prodiepidemického odboru jihomoravské hygieny.


PSALI JSME:

POZOR! Balená voda AQUILA NEPERLIVÁ OBSAHUJE BAKTERIE

Ani přenos z člověka na člověka není vyloučený. "Mezilidský přenos z nemocného na zdravého čověka je možný pouze při hrubém nedodržení hygienických návyků. Podobně je tomu i u jiných střevních infekcí," řekla.

Hygienici proto upozorňuje veřejnost, aby dbala na správné technologické postupy v kuchyni ať už při umývání zeleniny nebo udržování čistoty. "Dostatečnou tepelnou úpravou jídla zamezíme přenosu každé střevní nákazy včetně té, kterou způsobuje bakterie EHEC," vysvětlila Vaverková.

Hygienička označila nákazu EHEC jako neobvyklou a málo častou. U zdravých jedinců se nemoc projevuje průjmem s krví. "Onemocnění nedoprovází komplikace a po několika dnech dochází k uzdravení. Pouze u oslabených lidí jako jsou kojenci, batolata a staří nebo nemocní lidé, může být při velké infekční dávce průběh onemocnění komplikovný, v ojedinělých případech může skončit smrtí," sdělila Vaverková.

V případě vzniku krvácivého průjmu doporučuje Vaverková kontaktovat lékaře.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz