Zpravodajství

VAROVÁNÍ LÉKAŘŮ: Čekají nás náročné vlny veder!

Lékaři varují před nástrahami veder, teplota se vyšplhá až na 30 stupňů

Dostatek tekutin, odložit fyzicky náročnou práci, mít pokrývku hlavy, nosit sluneční brýle a vyvarovat se náhlých teplotních změn, jsou doporučení a varování lékařů pro nadcházející prázdninové období. Česko již od čtvrtka čekají horké dny s teplotami okolo 30 °C.

Ve velkých vedrech je potřeba podle lékařů dbát zejména na pitný režim. Dospělý člověk by měl v teplých dnech vypít 2,5 až tři litry tekutin. Nejlepší je čistá voda nebo minerálka. Lidé, kteří vědí, že jim horko nedělá dobře, by se měli vyhnout fyzické námaze a držet se spíše ve stínu.

PSALI JSME

tn.nova.cz/zpravy/domaci/velka-predpoved-pocasi-na-prazdniny.html

Horko zatěžuje zejména chronicky nemocné lidi, malé děti a seniory. Tělo starších lidí daleko hůře hospodaří s tekutinami, nedokáže nastavit úsporný režim a zadržet vodu, ledviny jsou méně schopné koncentrovat moč. Starší, a tedy i tenčí kůže, odpaří více tekutin, aniž by lidé měli pocit, že se potí. Někteří senioři i při vysokých teplotách mají paradoxně pocit chladu. Je to dáno tím, že se jim neprokrvují konečky končetin.

Během horkých letních dnů varují lékaři také lidi s vysokým tlakem. Doporučují jim, aby dostatečně pili, nepřetěžovali se a nezapomínali na své léky. V nejhorších případech hrozí infarkty, postiženým proto lékaři radí, aby na sluníčku nepobývali mezi 11. a 15. hodinou.

Lékaři také varují před klimatizací. Krátkodobá úleva v podobě příjemného ochlazení může totiž skončit zablokovanou krční páteří, zánětem středního ucha, silným nachlazením nebo i angínou. Rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkovní teplotou by neměl přesáhnout 10 stupňů Celsia. Ani větrák není úplně ideálním řešením, žene vzduch přímo na člověka a vysušuje tak pokožku a způsobuje pálení očí.

Koupání je v těchto vedrech příjemným osvěžením. Kromě řas a sinic, které se kvůli vysokým teplotám přemnožují a leckdy koupání v dané lokalitě znemožní, je třeba dávat pozor i na jiná nebezpečí.
"Skok přehřátého těla do ledové vody bez předchozí přípravy organismu na teplotní změnu často vyvolá svalové křeče a následky mohou být velmi tragické," uvedl internista Bohumil Ždichynec.

Lékaři doporučují se ochladit, napít, odpočinout si a do vody vstupovat obezřetně. "Pokud lidé neznají terén a dno rybníka nebo nádrže, rozhodně by neměli do vody skákat. Je to jedna z nejnebezpečnějších záležitostí léta," řekl Ždichynec.

Ženy by si při koupání měly dát zase pozor na dlouhé nošení mokrých plavek, může přispět ke vzniku vaginálních mykóz. "Při dlouhém pobytu ve vlhkých plavkách totiž dochází k zapářce a vzniká tak ideální prostředí pro kvasinky, které nemoc způsobují," vysvětlila pražská gynekoložka Vladimíra Paseková. Při koupání v bazénu zase ženě neprospívá vysoký obsah chloru ve vodě, narušuje totiž přirozené pH pochvy. Koupání v moři je z tohoto hlediska lepší, slaná voda působí protizánětlivě.

Nutné je dbát o sebe také při slunění. Přes poledne, tedy zhruba od 11 do 15 hodin lékaři pobyt na přímém sluníčku nedoporučují vůbec. Po zbytek dne je pak důležité chránit se opalovacími krémy s vhodným ochranným faktorem. Hazardování s přílišným sluněním může vyústit až v rakovinu kůže.

Odborníci upozorňují také na to, že lidé mohou být na sluníčko alergičtí. Alergii na sluneční paprsky mohou navíc vyvolat i některé léky. Patří mezi ně například masti proti bolesti kloubů s ketoprofenem a některá antibiotika.


 

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz