APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Resuscitační masky a podobné nesmysly za týden zmizí ze zákona

Resuscitační masky a podobné nesmysly za týden zmizí ze zákona
Zdroj: Oficiální zdroj

Od 19. července konečně nebudou muset mít autolékárničky resuscitační masky a řidiči motorek reflexní kšandy.

Hovoří se o tom, že zákonodárci byli při sestavování nového silničního zákona pod silným tlakem lobistických skupin, které viděly šanci ve výměně autolékárniček šanci zbohatnout. Jak jinak si totiž vysvětlit schválení resuscitačních masek do povinné výbavy lékárničky, když tato maska může nadělat víc škody než užitku? Stejně tak se jako naprostý nesmysl ukázaly další věci z povinné výbavy aut a motocyklů. Už za týden naštěstí zmizí.


Funguje-nefunguje


Při přípravě zákonu a především po něm se na veřejnosti rozproudila diskuze, proč jsou zapotřebí nové lékárničky v autech. Odborníci upozorňovali, že lékárničky z roku 1960 už na dnešní standardy nedosahují a je třeba je vyměnit. S tím souhlasili všichni, jenže výměna nakonec stála řidiče přes dvě miliardy korun a ukázalo se, že vehementně propagované návody na první pomoc a resuscitační maska jsou vlastně na nic.

Zdroj: Oficiální zdroj


Jak zjistila i televize Nova, použití masky je velice problematické. Návod v tomto případě nestačí a bez odborné pomoci po telefonu na lince 155 se člověk stejně neobejde. Navíc maska jako taková špatně přiléhá k obličeji, takže je ve spoustě případů zcela nefunkční.

TV Nova zjistila, že používání resuscitačních masek je příliš složité:


Pak se sešla rada pro Resuscitaci, která schválila nové postupy. Zde dala při záchraně života přednost masáži srdce před umělým dýcháním z úst do úst. A kolotoč kolem lékárniček se točil dál.
Vláda pod tlakem znovu rozhodla, že z lékárničky tyto dvě součástky vypustí. Od 19. července tak nebudou v lékárničkách nutné a policisté je při kontrole nebudou vyžadovat. Řidiči, kteří je však v lékárničkách mají, je nemusí vyndávat.


Reflexní kšandy


Další bláznivé nařízení, které od 19. července končí je povinnost motorkářů mít v povinné výbavě oděvní doplněk s prvky z retroreflexního materiálu (reflexní vesta nebo šle). Tento oděvní doplněk bude nadále povinný pouze v ostatních motorových vozidlech. To kritizovali odborníci i veřejnost už v době uzákonění. Stejně však návrh prošel přes všechny schvalovací orgány a policisté tak měli zajímavý nástroj, jak motorkáře trestat. Na diskuzních fórech se objevovaly stále častěji stížnosti motorkářů na silniční kontroly policistů, kteří vyloženě šli po reflexních vestách.


Nakonec i reflexní vesty a šle skončily v propadlišti zákonodárských dějin když si na ně stěžovalo mnoho řidičů i odborníků.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz