APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

ZDRAŽENÍ POTRAVIN! Nečas připustil DPH 19 %. Kolik nás to bude stát?

Vláda se obloukem vrací zpět ve svých plánech na úpravu daně z přidané hodnoty na 19 procent, upravila však položky, které by měly dostat výjimku. Novou variantu potvrdil v rozhovoru v sobotním vydání deníku MF DNES premiér Petr Nečas.

Nečas plán prosazuje s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Škrty v rozpočtu nestačí, vláda chce vybrat víc peněz na daních. "Už před čtyřmi týdny jsem, tuším, řekl, že pokud se bude prohlubovat krize eurozóny a narůstat počet zemí s potížemi, že si dovedu představit i cestu razantnější konsolidace veřejných financí. A to i za cenu dočasného opatření na příjmové stránce v podobě nepřímých daní, to znamená u DPH. Dovedu si představit návrat k původní dohodě o 19procentní základní sazbě," řekl MF DNES premiér.
 

Zdroj: TN.cz

 

Jako "dočasnou" označil dobu po konsolidaci veřejných financí, až budou vyrovnané veřejné rozpočty a klesne veřejný dluh. Nečas si podle svých slov dovede představit sníženou sazbu pro léky, knihy a tiskoviny. Plán 19procentní DPH obhajoval s poukazem nejen na potíže Řecka, ale i na "dramaticky" zhoršenou situaci kolem Itálie a Španělska. Premiér současně slíbil, že celková daňová zátěž nebude na konci volebního období jeho vlády vyšší než na jeho počátku.
 


 

Pokud by došlo na zvýšení DPH, prodražil by se standardní denní nákup o 11 Kč respektive 13 Kč.
 

Nečas v rozhovoru pro MF DNES dále popsal úspory v resortu školství: "Není možné dál pokračovat v tom, že máme jen 70procentní naplněnost středních škol. Takže třicet procent peněz na střední školy je jakoby vyhozeno. A druhá věc: není už možné dál přihlížet tomu, že část středních odborných škol poskytuje velmi nízkou kvalitu vzdělání," řekl premiér. Připustil, že jedním z důsledků bude propouštění učitelů, ale ti zbývající by podle něj mohli mít vyšší platy.

Podívejte se na reportáž TV Nova


 

Premiér uvedl, že pokud některý z ministrů nebude souhlasit s úsporami ve svém resortu, za legitimní způsob reakce považuje demisi, kterou bez výjimek přijme. "Není-li někdo schopen zvládnout svou rozpočtovou kapitolu, tak ho ve vládě nikdo nedrží," řekl v MF DNES Nečas na adresu ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných, který stejně jako celá strana proti škrtům protestuje.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz