Vytrvalý déšť zvedl v noci na čtvrtek hladiny menších řek na severu a jihozápadě Čech. Během dopoledne se některé z nich vylily ze břehů.
V noci na pátek bude v České republice zataženo až oblačno, na většině území s občasným deštěm či přeháňkami, na severu a východě republiky se mohou vyskytnout i vydatnější srážky. Nejnižší noční teploty dosáhnou 14 až 10 °C. Na jihozápadě Čech naproti tomu zaprší jen ojediněle.
Co u vás napáchala voda? Máte zajímavé aktuální fotografie nebo videa, pošlete nám je na [email protected]
Aktuální přehled uzavřených silnici najdete TADY
Aktuální přehled stavů vodních toků můžete sledovat TADY
Kde nejezdí vlaky se dozvíte TADY
SLEDOVALI JSME ON-LINE
20:54 Trvalé a místy vydatné srážky čekáme ve večerních, nočních a ještě dopoledních hodinách v severovýchodní polovině území, kde může spadnout dalších 10 až 60 mm srážek, informuje Meteopress
20:30 Během 12 hodin spadlo v Jihlavě 9,6 mm srážek. Od půlnoci, kdy začalo pršet, spadlo celkem 29,3 mm. Během dne foukal silný nárazový vítr. Stále mírně prší, informuje pozorovatel počasí Petr Janoušek.
19:55 Denní úhrny srážek se místy pohybovaly kolem 50 mm, na severu Čech v Jizerských horách ojediněle 80 až 100 mm!! V důsledku toho došlo ke vzestupům hladin řek a k dosažení stupňů povodňové aktivity na mnoha tocích, informuje Meteopress.
19:22 Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla kvůli vytrvalému dešti ve čtvrtek odpoledne Tichá Orlice v Lichkově na Orlickoústecku. Na dalších dvou místech ve východních Čechách hladiny toků také stoupají, řekl agentuře Mediafax Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové.
18:09 Jeden první a jeden druhý povodňový stupeň je ve čtvrtek večer hlášen na dvou místech Jihočeského kraje. Jak agentuře Mediafax řekl František Vavruška z Hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích, nejde o nic dramatického.
17:58 Srážková voda může také znehodnotit uskladněnou píci a vyšší vzdušná vlhkost samozřejmě nesvědčí ani skladovaným krmným směsím.
17:31 Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že při deštích se budou myši, hraboši a další hlodavci před vodou chtít schovat do skladů krmiv i do stájí pro hospodářská zvířata. Doporučujeme proto chovatelům nepodcenit deratizaci, informoval ve čtvrtek mluvčí správy Josef Duben.
17:07 Povodňová komise v Mladé Boleslavi zatím nezřídila stálou povodňovou službu, která by nepřetržitě monitorovala stav řeky Jizery. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek po jednání komise informovala mluvčí města Hana Jandová Koišová.
"Tato služba však bude zřízena, pokud by hladina řeky Jizery stoupla na druhý povodňový stupeň. Situaci bedlivě sledujeme," řekl Jan Jihlavec, vedoucí odboru životního prostředí a člen povodňové komise.
16:41 Na stanici Jizerka spadlo za posledních 30 hodin 185 milimetrů srážek. Celkové srážkové úhrny mohou přesáhnout 250 mililitrů za 48 hodin. Píše se na facebookovém profilu Meteo Aktuality.
15:17 Lidé jsou vyděšení. ještě neuběhl ani rok od dne, kdy do jejich domovů vtrhla velká voda. Frýdlant byl zaplaven přesně 7. srpna.
PODÍVEJTE SE
PODÍVEJTE SE:
V Hrádku nad Nisou se rozvodnila Lužická Nisa. Snímky zaslala Michaela Horáková.
14:19 Mezi Rychnovem u Jablonce nad Nisou a Hodkovicemi nad Mohelkou havaroval motorový vlak. Narazil do stromu, zřejmě podmáčeného vodou. Tři lidé, kteří cestovali vlakem byli ošetřeni zdravotnickou službou.
PSALI JSME:
Na Liberecku VYKOLEJIL vlak! Narazil do podmáčeného stromu
13:12 Vytrvalé srážky jsou nyní na severu a severovýchodě Česka. V Jeseníkách by mohlo za hodinu spadnout až 8 milimetrů srážek. Dešť by měl ustávat v pátečních odpoledních hodinách. "I tak platí, že během 24 hodin by mohlo spadnout až 40 milimetrů srážek," informovala meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že v Beskydech by to mohlo být ještě o 20 milimetrů více. Na jihu a jihozápadě Čech už srážky pomalu ustávají.
13:07 Ve Višňové na Liberecku byly preventivě evakuovány dvě rodiny z níže položených domů. Informovala o tom Česká televize.
12:58 Povodí řeky Moravy začalo snižovat hladiny vodních nádrží. "Zvyšujeme tak schopnosti přehrad pro zachycení případných povodňových vln," řekla mluvčí. Dodala, že vodohospodáři odpouštějí vodní díla Bystřička, Karolínka, Horní Bečva, Slušovice, Bojkovice a Ludkovice ve Zlínském kraji. Informovala agenturu Mediafax mluvčí organizace Veronika Slámová.
12:45 V Raspenavě musel být uzavřený most u obecního úřadu. Dopravu odklánějí přes ulici Nákladní. V nejbližších minutách bude uzavřena i silnice vedoucí do Předlánců a do Višňové. "Žádáme řidiče, aby skutečně respektovali dopravní značení a pokyny policistů a nekomplikovali již tak závažnou situaci, která z důvodů vylití řek nastala," požádala řidiče o spolupráci policejní mluvčí Libereckého kraje Vlasta Suchánková.
12:13 V Kounicích na Rakovnicku se zřítila stěna u domu. V domě bydleli dvě rodiny. Nikomu se nic nestalo. Na místě zasahují hasiči.
11:58 Třetí povodňvé stupně stále platí na Smědé v Předláncích, Bílém Potoku. Dále na Jizeře v Jablonci nad Jizerou, Kamenici v Plavech a na Jeřici v Mníšku. Na Úslavě byl 3. SPA vyhlášen v Plzni Koterově.
Aktuální situaci na vodních tocích můžete sledovat TADY
11:50 Za 24 hodin ve středu napršelo v Jihlavě 19,7 milimetrů srrážek. Napsal serveru tn.cz Petr Janoušek, amatérský meteorolog z Vysočiny.
11:35 Ve Frýdlantském výběžku je na některé komunikace vjezd zakázán. Týká se to především úseku z Višňové od Vísky a od železniční stanice k Černousům. Průjezd je rovněž zakázán z Frýdlantu do Raspenavy. Silnice jsou označeny značkou. Přesto někteří lidé nerespektují dopravní značení.
11:17 V plzeňské městské části Koterov se vylila Úslava. Lidem u řeky zaplavila zahrady. Řeka má kulminovat kolem třetí hodiny odpoledne. "Nejohroženějším lidem jsme nabídli evakuaci, ale zatím toho nikdo nevyužil," řekl starosta Plzně 4 - Slovany Lumír Aschenbrenner.
10:40 Ve Frýdlantu na Liberecku se protrhla hráz u rybníku u Slezanu, voda začíná zaplavovat obec.
Na první stupeň vyzývající k bdělosti se zatím dostalo šest řek. Na severu republiky Nisa v Liberci, Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a Jizera v Železném Brodě. Dále Litavka v Čenkově u Příbrami a v Plzeňském kraji Úslava ve Ždírci a Ostružná v Kolinci na Klatovsku.
U Hrádku u Rokycan musel být evakuován dětský tábor.
Hasiči ve čtvrtek po druhé hodině ranní evakuovali dětský tábor v Ostrovci u Lhoty na Rokycansku. Táborníkům hrozilo nebezpečí v souvislosti s bouří, která se přehnala regionem, informoval agenturu Mediafax operační důstojník hasičů.
PODÍVEJTE SE:
Evakuace tábora
"Evakuovali jsme v noci do bezpečí celkem 70 dětí a a 22 dospělých pracovníků tábora," uvedl operační důstojník.
Táboru hrozilo zaplavení a v okolí padaly také stromy.
"V těsné blízkosti tábora se v noci nebezpečně rozvodnil Zbirožský potok a hrozilo zaplavení celého tábora, který se nachází na břehu potoka. Vedení tábora proto rozhodlo o evakuaci a požádalo o pomoc hasiče," uvedla k případu mluvčí hasičů Alena Marešová. Při evakuaci nebyl nikdo zraněn. Táborníci našli náhradní ubytování v objektu školy v nedaleké obci Mlečice.
Mandava překvapila svou rychlostí
Mandava stoupala rekordně rychle. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se průtok zvětšil od odpoledne do večera téměř čtyřnásobně. Ještě po 17. hodině byla hladina Mandavy na úrovni 23 centimetrů, během čtyř hodin ale vystoupala na 78 centimetrů a před 22. hodinou už byla na 86 centimetrech. Limit pro první povodňový stupeň je na 70 centimetrech, druhý stupeň se vyhlašuje při 90 centimetrech. Ten řeka překonala kolem půlnoci.
Popadané stromy zastavily čtyři vlakové tratě
Popadané stromy přerušily ve čtvrtek ráno železniční dopravu na čtyřech tratích na Vysočině, ve středních a západních Čechách. Vyplývá to z informací na webu Českých drah.
Přehled stojících tratí najdete TADY
České Dráhy přerušené úseky obsluhují většinou náhradní autobusovou dopravou. Kromě úseku mezi Golčovým Jeníkovem a Leštinou u Světlé, kde nejde zajistit.
Meteorologové ve čtvrtek opět varují před vydatnými dešti. Výstraha platí pro většinu území Česka od středečního dopoledne do čtvrtka 10 hodin. Pro Pardubický, Královéhradecký, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj výstraha platí až do pátku. Pro území Plzeňského a Ústeckého kraje vyhlásil zároveň ČHMÚ do čtvrtečních deseti hodin dopoledne povodňové ohrožení.
PSALI JSME:
VÝSTRAHA! LIJÁKY TRÁPÍ celou republiku! PODÍVEJTE SE NA MAPU DEŠTĚ ZDE!
Voda natekla do metra
Vytrvalý déšť zaměstnal také hasiče v Praze. Asi největší komplikací bylo, že voda natekla do opravovaného Nuselského mostu. Pro cestující byla zcela uzavřena stanice Vyšehrad, kterou vlakové soupravy metra jen projížděly.
PSALI JSME:
DÉŠŤ! Stanice metra VYŠEHRAD byla uzavřena kvůli vodě v kolejišti
Pražští hasiči se celou noc nezastavili! Zaměstnával je déšť
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz