Představitelé zodpovědní za jaderné programy Severní a Jižní Koreje se během konference Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) na Bali sejdou k bilaterálnímu jednání. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské zdroje.
"Jih a Sever se zúčastní koordinačně - pracovní schůzky," uvedla jihokorejská agentura Jonhap.
Bude to první jednání od loňského roku, kdy dlouhodobě nepřátelské vztahy mezi zeměmi ještě více ochladly kvůli vzájemným vojenským a slovním výpadům.
Za Jižní Koreu se schůzky zúčastní zmocněnec pro jadernou energii Wi Cung-lac. Komunistický Sever (KLDR) zastoupí Ri Jong-ho, zástupce ministra zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ:
Severní Korea se chce podílet na olympiádě, Jižní to odmítá
Korejská lidově demokratická republika a Jižní Korea jsou formálně ve válečném stavu. Jejich válku ukončilo v roce 1953 pouze příměří, nikoli mírová dohoda.
Napětí mezi oběma zeměmi v loňském roce ještě vzrostlo. Rozbuškou bylo potopení korveta jihokorejského námořnictva se 46 členy posádky 26. března 2010 ve Žlutém moři. Vyšetřovatelé v květnu téhož roku oznámili, že u potopené lodě byly na dně moře nalezeny části torpéda, na němž byly severokorejské nápisy.
Na konci loňského listopadu pak KLDR bombardovala jihokorejský ostrov Jonpchjong. Dělostřelecká palba zabila dva jihokorejské vojáky a dva civilisty a zničila desítky domů. Pchjongjang také několikrát pohrozil Jižní Koreji válkou.
Jihokorejci na oplátku uspořádali několik vojenských cvičení v blízkosti hranic.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz