Zpravodajství

BITKA NA ŠUMAVĚ! Do hlídky aktivistů prý najel traktor!

BITKA NA ŠUMAVĚ! Do hlídky aktivistů prý najel traktor!
Šumava kůrovec | Zdroj: Mediafax

Do hlídky ekologických aktivistů blokujících už více než týden kácení Na Ztraceném u Modravy měl úmyslně v neděli odpoledne najet traktor s vlekem.

Útok dřevařů oznámili aktivisté policii, ta případ vyšetřuje, řekla agentuře Mediafax policejní mluvčí Martina Korandová.

Útok podle aktivistů nastal v neděli odpoledne. "Hlídka účastníků blokády se na rozcestí snažila informovat turisty rozdáváním letáků a rozmluvou s nimi. Do hlídky úmyslně najel traktor s vlekem patřící dřevařské firmě najaté parkem. Jsme přesvědčení, že to nebyla recese, traktor jel rychle, a kdyby členové hlídky na poslední chvíli neuskočili nebo kdyby uklouzli, mohlo se stát neštěstí," řekl agentuře Mediafax organizátor blokády Mojmír Vlašín.

Aktivisté poté zavolali policii, ta na místě okolnosti případu vyšetřuje. "Případem se zabýváme, policisté jsou v terénu a zjišťují okolnosti," řekla mluvčí Korandová.

Aktivisté přes nepřízeň počasí stále už více než týden blokují plánovaný zásah NP Šumava v lokalitě na Ztraceném u Ptačího potoka, kde brání kácení kůrovcem napadených stromů v bezzásahové zóně parku. Tam zatím pracují jen týmy, které odkorňují stromy na stojato. Ve druhé zóně v lokalitě se kácí.

"Na místě je v neděli odpoledne kolem 15 aktivistů, dalších sedm je na cestě. Na místě se i v neděli objevily party dřevařů, ale když zjistili, že jsme na místě, zase odjely," dodal Vlašín.

Park ve svém záměru kácet i v bezzásahové zóně neustoupil. "Začneme kácet během následujícího týdne. Firmy najaté na práci si kvůli blokádě našly jinou práci a naši pracovníci likvidují následky nedávné vichřice. Poté, co svou práci skončí, nastoupí Na Ztraceném a kácet začnou," řekl v pátek agentuře Mediafax mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Účastníci blokády zaznamenávají občasné problémy také v komunikaci s místními. "Část z nich nás podporuje, většina však spíše ne. Zaznamenali jsme, že nám například odmítli pronajmout pokoje v penzionech, už nám někdo i poškodil auta nebo vůz zablokoval hromadou hlíny," dodává Vlašín s tím, že turisté naopak snahy aktivistů většinou spíše podporují, a to i finančně.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz