Zpravodajství

Duha musí skončit s BLOKÁDOU! Na Šumavě se může kácet

Duha musí skončit s BLOKÁDOU! Na Šumavě se může kácet
Zdroj: Mediafax

Soud zakázal blokádu hnutí Duha, na Šumavě se začalo kácet. Aktivisté se snažili kontaktovat ředitele parku, ale neúspěšně.

Kácet se začalo v lokalitě Na Ztraceném u Ptačího potoka u Modravy v pondělí ráno, kde dosud snahy parku blokovali ekologičtí aktivisté. Okresní soud v Klatovech dal za pravdu Správě NP a CHKO Šumava a vydal předběžné opatření proti blokádě, řekl agentuře Mediafax mluvčí správy Pavel Pechoušek.

Podle soudního předběžného opatření se má Hnutí Duha zdržet jakéhokoliv organizovaného pohybu, pobytu a jiné činnosti v lesích na území NP Šumava. "Soud se tak ohradil proti aktivitám Hnutí Duha, které vedení parku brání v zásahu proti kůrovci. V lokalitě na Ztraceném začala Správa Národního Parku Šumava kůrovcem napadené stromy asanovat již v pondělí ráno," řekl Pechoušek.


PSALI JSME TAKÉ:

BITKA NA ŠUMAVĚ! Do hlídky aktivistů prý najel traktor!
 

Na místě zasahuje policie, kterou přivolal organizátor akce Mojmír Vlašín. "Ráno přijeli těžaři a začali kácet v bezzásahové zóně i přes naši snahu tomu zabránit. Stále považujeme tuto činnost za nelegální, proto jsem přivolal policii. Předběžné opatření soudu je určené hnutí Duha a tomu je soud také doručí. Blokádu však neprovádí hnutí Duha, ale lidé, kterým není osud Šumavy lhostejný. Těm soudní rozhodnutí nikdo nedoručil," tvrdí Vlašín.

Podle Vlašína soud rozhodl na základě lesního zákona, jehož platnost je ale v chráněném území omezena. "Nevím, jestli park tuto skutečnost soudu zamlčel, ale skutečnost, že námi bráněná lokalita leží v bezzásahovém pásmu parku, platnost lesního zákona omezuje. Stále tedy tvrdíme, že kácení v této zóně je nelegální," vysvětlil Vlašín.

Podle něj se také aktivisté snažili kontaktovat ředitele parku Jana Stráského, ale neúspěšně. "Nebere nám telefon. Chtěli jsme ho sem pozvat, aby nám objasnil legitimitu zásahu v bezzásahové zóně. Pokud by to udělal a přesvědčil nás, že je v právu, asi bychom se rozešli," doplnil Vlašín.

Správa parku je přesvědčena, že i opožděný zásah bude dostatečně účinný. "I když se začne se zpožděním kvůli blokádě, zásah bude dostatečně účinný. Kůrovec zatím vylétl jen z vrchních částí kmenů, 99 procent jeho populace se i díky špatnému počasí nevyrojilo. Počasí nám tak dalo několik dní pro zásah navíc," řekl v závěru uplynulého týdne mluvčí Pechoušek.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz