Zpravodajství

ÚTOČÍTE NA NEMOCNICE A SKLADY, obviňuje Kaddáfí NATO

Kaddáfího režim v pondělí obvinil Severoatlantickou alianci NATO ze zabití sedmi civilistů a zničení kliniky a potravinového skladu. Libyjské úřady pozvaly zahraniční novináře na prohlídku trosek, informuje agentura AFP.

K náletům, jež údajně zničily nemocnici infekčních chorob ve Zlitánu asi 160 km východně od Tripolisu, došlo podle místních obyvatel v pondělí mezi osmou až půl devátou ráno.

Novináři byli provedeni zcela zničenou budovou se znakem půlměsíce na vchodu. V troskách ležely rozházené rukavice, kyslíkové lahve, léky a obvazy. Žádnou lidskou oběť novináři neviděli. Pět zdravotníků ale ruiny stále prohledávalo a hledalo další oběti.

V jiné části Zlitánu novináři viděli tři zničené sklady s potravinami. Čtvrtý byl ještě v plamenech. Všude kolem se povalovaly stovky roztrhaných pytlů s rýží, rajčaty a rostlinného oleje. Ve stejném bloku se nacházela další zničená vládní budova. NATO mělo místo bombardovat ve tři hodiny v noci.

ČTĚTE TAKÉ:

KADDÁFÍ VYHROŽUJE! Do Evropy prý pošle SEBEVRAŽEDNÉ útočníky!

TŘETÍ SVĚTOVÁ VÁLKA? Kaddáfí hrozí Evropě útokem!

Libyjští průvodci novinářům zmiňovali ještě jiné nálety v časných ranních hodinách s dalšími civilními oběťmi.

K organizované prohlídce Zlitánu došlo krátce poté, co rebelové odrazili útok vládních jednotek u pouštní osady Guališ jihozápadně od Tripolisu. Útočící vojáci Kaddáfího sil byli jen kilometr daleko, když jejich postup zastavila dělostřelecká obrana povstalců a letouny NATO.

PSALI JSME:

NEPOKOJE V LIBYI : Jak se schylovalo k válce DEN PO DNI!

Guališ plánují povstalci využít jako "odrazový můstek" pro ofenzivu na Tripolis od jihozápadu. Postup z východu se totiž zpomalil, protože povstalci musí území před sebou odminovávat. Podle zajatého vojáka položily vládní síly v okolí města Brega na 45 tisíc min. Odminování postupuje rychlostí 200 min za den a bez vnější pomoci nejsou rebelové schopni postupovat rychleji.

"Frontová linie ztichla. Soustředíme se na odminovávání," uvedl mluvčí Přechodné národní rady.

Povstání proti Kaddáfího režimu vypuklo v polovině února. Na jeho kontě jsou tisíce životů. Spojenecké jednotky zahájily vzdušné útoky na Kaddáfího armádu 19. března, dva dny poté, co vojenské akce na ochranu civilistů schválila Rada bezpečnosti OSN.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz