Zpravodajství

Kraj Vysočina změnil název, nová razítka už má

Od 1. srpna má Vysočina nový název. Region smí ode dneška používat jméno Kraj Vysočina. Podle mluvčího Kraje Vysočina Jana Nechvátala proběhla administrativní změna názvu bez problémů.

Změnilo se jediné písmenko – místo malého k v názvu kraj Vysočina se ode dneška používá velké K. Na žádost radních schválila novelu ústavního zákona sněmovna a podepsal ji i prezident. Vysočina je tak o 1. srpna Kraj. A zdá se, že úředníci se na tento den pečlivě připravovali. „Po administrativní stránce s tím nemáme žádný problém. Chystali jsme se na změnu od chvíle, kdy byla změna zákona přijata,“ potvrdil mluvčí Kraje Vysočina Jan Nechvátal.

ČTĚTE TAKÉ

Proč si Vysočina změnila název

V praxi to podle něj znamená, že všichni úředníci už mají ode dneška k dispozici nová razítka a změněny jsou například i hlavičkové papíry. „Vzhledem k tomu, že se netisknou dopředu, ale máme je uloženy v počítačích, stačilo jen opravit logo,“ dodal Nechvátal s tím, že přechod na nový název proběhl naprosto hladce. Nové logo už je například i na webových stránkách.

A stejně tak je tomu i jinde. Název Kraj Vysočina totiž používají i příspěvkové organizace zřizované hejtmanstvím. „Nové logo nám Kraj zaslal v předstihu, takže jsme jej mohli umístit jak na webové stránky, tak i do našich hlavičkových papírů. Na razítkách se název kraje neobjevuje, proto nebylo nutné je měnit,“ řekla mluvčí nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo. Právě nemocnice jsou totiž krajem zřizovány.

Zdroj: Oficiální zdroj

Paradoxně ale zůstala jedna instituce, která nový název Kraj Vysočina používat zatím nemůže. Jde o policii, jméno krajského ředitelství se totiž nemění. „Jméno Krajské ředitelství policie kraje Vysočina je stanoveno zákonem a proto platí i nadále,“ vysvětlila mluvčí policie na Vysočině Jana Kroutilová. Změnit název tak může opět jen patřičný zákon. „Krajského ředitelství se tak změna netýká a nadále bude používat název s malým k,“ dodala mluvčí.

Zřizovatelem krajského ředitelství totiž není Kraj Vysočina ale ministerstvo vnitra. A tak i když bylo jméno kraje změněno ústavním zákonem, jméno krajského ředitelství by musel měnit zákon zcela jiný.
 

Dušan Vrbecký

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz