Zpravodajství

BANKROT USA nehrozí! Obama podepsal navýšení dluhového stropu

Americký prezident Barack Obama svým podpisem v úterý posvětil zákon o navýšení dluhového limitu Spojených států amerických. Svůj souhlas již vyslovil Senát i Sněmovna reprezentantů, informovaly agentury Reuters a AFP.

Obama před podpisem vyzval americký Kongres, aby nyní zaměřil svou pozornost na stimulaci ekonomiky. Zejména by se měl soustředit na opatření, které by vedla k tvorbě nových pracovních míst a posílila důvěru spotřebitelů.

Na tom by se měli podílet Republikáni i Demokraté. „Obě strany ve Washingtonu sdílejí moc. A obě strany musí převzít odpovědnost ze zlepšení ekonomické situace,“ sdělil Obama.

Podle jeho názoru navýšení dluhového limitu představuje jeden z kroků, které mají umožnit, aby země nežila nad poměry. Nejistota kolem této otázky byla překážkou pro podnikání, ekonomické oživení ale současně poškodily i jiné problémy, například zemětřesení v Japonsku.

Zvýšení stropu prošlo Senátem poměrem hlasů 74 ku 26. Ve Sněmovně reprezentantů pro návrh hlasovalo 269 poslanců, proti se jich postavilo 161.

Tamním zákonodárcům se po několikatýdenním napjatém vyjednávání podařilo dospět k dohodě o navýšení dluhového limitu ze současných 14,3 bilionu dolarů (zhruba 239,7 bilionu Kč) o nejméně 2,1 bilionu dolarů (35,2 bilionu Kč).

PSALI JSME:

Strop zadlužení USA se zvýší nejméně o 2,1 BILIONU DOLARŮ!

Na základě plánu by měl Washington během příštích deseti let ušetřit 2,4 bilionu dolarů (40,2 bilionu Kč). Zákon ale nezavádí žádné nové daně a vytváří mocný výbor Kongresu, který by měl do konce listopadu navrhnout balíček pro snížení deficitu.

Nový dluhový limit by měl vystačit do roku 2013.

Měsíce vyjednávání mezi republikány a demokraty ale již poškodily image země. Ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's varovaly, že by Spojené státy americké mohly přijít o nejvyšší hodnocení AAA.


Dluhový strop byl zvýšen už mnohokrát. Od roku 1962, kdy byl zaveden, byl zvýšen celkem 74krát. A není to ani poprvé, kdy se USA nachází na pokraji defaultu. Už v roce 1979 byl zvýšen dluhový limit na poslední chvíli. Tehdy ale šlo o navýšení dluhového stropu "jen" na 830 miliard dolarů.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz