Zpravodajství

UBILI SVÉHO ZNÁMÉHO A chtějí nižší trest. Soud jejich odvolání odmítl

Nejvyšší soud odmítl dovolání dvou vrahů, kteří ubili ve Starém Městě na Zlínsku známého.

Nejvyšší soud v Brně zamítl dovolání Patrika Botlíka (36) a Zdeňka Hulíka (46), kteří loni v červnu v opuštěném cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště surově umlátili a ubodali svého známého. Mluvčí NS Petr Knötig ve čtvrtek Mediafaxu řekl, že rozsudek zlínského soudu je v pořádku.

Krajský soud ve Zlíně udělil oběma mužům výjimečné tresty Uznal je vinnými z vraždy a Botlíka navíc z krádeže. Botlíkovi vyměřil soud trest 25 let ve věznici se zvýšenou ostrahou, Hulíkovi 21 let také ve věznici se zvýšenou ostrahou. Oba navíc musejí projít ústavní protialkoholní léčbou.

"Z rozhodnutí zlínského soudu vyplývá zjevná logická návaznost mezi provedenými důkazy, jejich hodnocením a učiněnými skutkovými zjištěními na straně jedné a právními závěry soudu na straně druhé," řekl Knötig. "Dovolání obou odsouzených proto Nejvyšší soud odmítl," dodal.

Vražda se stala v noci z 18. na 19. června 2010 v objektu opuštěného cukrovaru ve Starém Městě. Podle státního zástupce Leo Foltýna oba muži brutálním způsobem umlátili svého známého. Nejprve ho dřevěnou tyčí mlátili do hlavy a obličeje, uštědřili mu také řadu silných kopanců a nakonec mu nožem zasadili několik bodných ran do krku. Hlubokých ran po tyči bylo 11 a šest ran nožem do krku. Nožem mu přeťali krční žílu, muž podle lékařské zprávy vdechl žaludeční obsah a udusil se. Podle státního zástupce muž před smrtí prožíval několik desítek minut velké útrapy.

Zatímco Hulík se k činu doznal, Botlík ji popřel. Podle Hulíka se vše odehrálo tak, že nejprve s Botlíkem popíjeli a Botlík si začal ztěžovat, jak ho zavražděný muž štve a že by bylo dobré se ho zbavit. "Vzal jsem tyč, šli jsme k němu do pokoje a já jsem ho asi třikrát, nebo čtyřikrát tyčí bouchl do hlavy," řekl Hulík.

"Botlík pak pokračoval a ještě ho zkopal. Já nakonec vzal nůž a bodal jsem ho do krku. Je mi to moc líto," vypověděl Hulík.

Botlík vše popřel a vinu svaloval pouze na Hulíka. "Je smutné, že zemřel, ale nevěděl jsem, že to takhle skončí. Hulík odešel za obětí sám. Já pak slyšel hluk, tak jsem se za nimi šel podívat. Hulík muže mlátil tyčí. Dvakrát jsem do oběti kopl, vzal mu 500 korun a odešel jsem," řekl Botlík.

Když chtěl soudce vědět, proč Botlík nezasáhl a nezastavil Hulíka, Botlík řekl, že žádný masakr to nebyl. "Když jsem odcházel, vypadal napadený fit," řekl doslova Botlík.

Podle znalců je Botlík impulzivní a má sklony k agresivitě, oba muži jsou navíc závislí na alkoholu. Resocializace je podle znalců mnohem nadějnější a pravděpodobnější v případě Hulíka. Oba muži byli v době činu opilí, ještě několik hodin po vraždě měl Botlík 2,1 a Hulík 1,27 promile alkoholu v krvi.


 

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz