Zpravodajství

Obžalovaný Chirac ztratil paměť! Soudu to nevadí a proces proběhne bez něj!

Případ bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraka, který je obžalován z korupce, bude soud projednávat v jeho nepřítomnosti. Rozhodl o tom v pondělí soudce poté, co lékaři shledali, že Chirac je nemocen a utrpěl ztrátu paměti, píše agentura AFP.

"Osobní účast není třeba," oznámil vpodvečer pařížský soudce Dominique Pauthe. Rozhodnutí odůvodnil zdravotními problémy bývalého prezidenta, které zmiňuje předložené neurologické vyšetření.

Chirac se v pondělí nedostavil k soudu. Soudci doručila obhajoba zprávu, ve které lékaři píší, že exprezident trpí ztrátou paměti.

Deník Le Monde už v sobotu napsal, že neurologické vyšetření hodnotí Chirakův zdravotní stav jako "zranitelný" a tvrdí, že mu "neumožňuje odpovědět na otázky, které se týkají jeho minulosti".

ČTĚTE TAKÉ:
Jacques Chirac NEPŘIŠEL k soudu! Údajně ZTRATIL PAMĚŤ!


Pařížský soud proto v pondělí rozhodoval, zda kauzu odloží, vyžádá si další lékařskou zprávu, nebo bude proces pokračovat jen za přítomnosti Chirakových obhájců.

Osmasedmdesátiletý Chirac je obžalován z toho, že v první polovině devadesátých let, kdy působil jako starosta Paříže, radnice zaměstnávala (a platila) lidi, kteří pracovali pro jeho prezidentskou kampaň.

Starostou Paříže byl Chirac do roku 1995, kdy ho Francouzi zvolili prezidentem.

Žaloba ho viní z paragrafů porušení důvěry a zneužití veřejných peněz. Exprezident za to může být potrestán až deseti lety vězení a pokutou 150 000 eur (3,6 milionu korun). Právní experti však připouštějí, že by mohl dostat nanejvýš podmíněný trest.

Bývalý prezident se snažil o mimosoudní vyrovnání, pařížské radnici vyplatil ze svých peněz milion eur. Přímý podíl na protiprávním jednání však odmítl. Proces označil za politicky motivovaný.

Chirac je první exprezident Francie od druhé světové války, který byl obviněn a jehož případ začal soud projednávat.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz