Zpravodajství

Loni bylo zaznamenáno téměř 6000 PŘÍPADŮ TÝRÁNÍ DĚTÍ! 26 jich ZEMŘELO!

a loňský rok odhalili kriminalisté 5 787 případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, 26 z nich mělo za následek úmrtí dítěte. Na konferenci organizované Magistrátem hlavního města Prahy to v pondělí řekla ředitelka Odboru sociální péče Hana Halová

Týrání dítěte může mít mnoho způsobů, zdůraznil senátor Miroslav Antl (nez., zvolen za ČSSD). Kromě fyzického týrání, zaznamenávají kriminalisté i týrání ústní a kybernetické. Všechny způsoby týrání jsou pak závažným trestným činem.
 

Některé trestní sazby by chtěl senátor Antl zpřísnit. Zdůraznil například trest odnětí svobody na doživotí. Senátorovi se nelíbí, že pachatel může po dvaceti letech požádat o přerušení výkonu trestu.

ČTĚTE TAKÉ:

DĚTSKÉ UTRPENÍ! ZA TÝRÁNÍ Dominika (7) mohou rodiče a sociálka!

"Nejvíce případů, které řeší policie, co se týče trestných činů páchaných na dětech, je porušování vyživovací povinnosti," řekla Alena Kolářová z Kriminální policie a vyšetřování z Krajského ředitelství hlavního města Prahy.
 

Práci policie však prý ztěžuje skutečnost, že pachateli trestných činů na dětech jsou velmi často osoby blízké. "Dítě je vystaveno jednání pachatele po delší dobu. Když už případ vyjde najevo a my objasňujeme protiprávní jednání, pak hlavním důkazem bývá výslech dítěte. Tady bývá snaha nevěřit dítěti, někdy je pod tlakem rodiny a není výjimkou, že dítě výpověď mění nebo odvolává," dodala Kolářová.
 

Zdůraznila, že trestní řízení bývá pro dítě velmi náročné. "Snažíme se tlačit na to, aby policisté spolupracovali s dětskými psychology," podotkla Kolářová. V českém trestním právu je pak zakotvený institut bezbrannosti, ten je však podle Kolářové málo využívaný.
 

I případ dívky, která si vymyslí sexuální zneužívání otčíma, svědčí podle ní o problému v rodině. "Vždycky je potřeba zkoumat příčiny falešného obvinění, než se smířit s tím, že dítě lhalo a někoho obvinilo," dodala Kolářová.
 

Vysvětlila, že případů znásilnění neubývá. Jen za první pololetí letošního roku řešila policie 61 případů znásilnění, z toho 11 případů se týkalo nezletilých.
 

Konference s názvem Týrané a zanedbávané děti a práva jejich biologických rodičů uspořádal Magistrát hlavního města Prahy pod záštitou předsedy Ústavně-právního výboru Senátu Miroslava Antla.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz