Zpravodajství

Benešov nad Ploučnicí CHCE ZATOČIT S HAZARDEM! Kompromisem

Včerejší zastupitelstvo města Benešov nad Ploučnicí bylo pořádně bouřlivé. Projednával se tam totiž úplný zákaz heren na území města. Návrh nakonec neprošel, věci se ale daly do pohybu.

Někteří ze zastupitelů přišli s radikálním řešením. A sice zakázat úplně výherní automaty na území města. "Jsme čtyřtisícové městečko a máme tu 11 míst, kde najdete výherní automaty. To je neslýchané. V počtu automatů na hlavy obyvatel se rovnáme takovým městům jako je třeba Cheb," říká autor radikálního návrhu, městský zastupitel Filip Ušák. "Já jen reaguji na nález ústavního soudu, který říká, že města mohou na svém území regulovat hazard. Tak proč bychom ho rovnou nezrušili, stejně z heren nevychází nic dobrého," říká Ušák.

ČTĚTE TAKÉ:

Regulace hazardu, ANO či NE? Rozhodne soud

Ušákův návrh ale neprošel. "Pan Ušák by rád prvenství, aby jsme byli první městečko v republice, které by úplně vymýtilo hazard. Ale my o takový primát nestojíme. Nechceme zruinovat provozovatele malých podniků, kde je třeba jen jeden automat. Ten jim totiž zajišťuje, že mohou platit např. elektřinu. Vzít jim automat, bylo by to pro ně likvidační. Navíc do takových podniků gambleři nechodí. Ti chodí do velkých heren, které u nás vedou především Vietnamci," říká radní Jiří Zelený.

Do městské kasy přiteklo z výherních automatů vloni milion sto tisíc korun. Ty používá město na podporu sportovců a různých spolků a sdružení. "Ty peníze by nám v rozpočtu určitě chyběly, roční rozpočet máme zhruba 50 milionů korun," říká radní Zelený.

Skončilo to kompromisem

Zastupitelstvo se nakonec dohodlo na kompromisu. "Nakonec jsme se dohodli na tom, že vytvoříme pracovní skupinu, která do dalšího zastupitelstva vytvoří návrh nové vyhlášky, že se výherní automaty stáhnou jen do restaurací. Budou tam maximálně dva kusy v jednom zařízení. Zredukujeme tak počet míst, kde se dá hrát z 11 na zhruba 3," říká Ušák.

Co na to občané?

Benešovští občané by ale byli pro úplné vymizení heren z městečka. "To víte, že se mi to nelíbí. Perou se tam špinavé peníze, ti lidé tu pak dělají v noci bordel. Jen na náměstí, což je historický střed města se zámkem, najdete tři herny. Vypadá to hrozně," říká obyvatelka Benešova.

Opačný názor má občasný hráč Petr Kolář. "Já bych je nezakazoval, taky si občas zahraju," říká muž.

Proti úplnému zrušení bojovali včera na zastupitelstvu hostinští. Těm se tenhle nápad opravdu nelíbil. "Já s tím nesouhlasím, když skončí automaty, skončíme i my v menších restauracích. Výdělky z hracích automatů nám totiž pokrývají veškeré placení. To by nás zlikvidovalo, mohli bychom zavřít," zlobí se Naděžda Štrossová, která má v pronájmu malou hospůdku.
 

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz