Zpravodajství

AMERICKÝ COMING OUT! Vojáci USA už nemusí skrývat homosexualitu

Americké ministerstvo obrany v úterý ráno oficiálně zrušilo nařízení "neptej se a nic neříkej", podle kterého nemohli homosexuální vojáci otevřeně hovořit o své orientaci. Informuje o tom server stanice BBC.

Pentagon nařízení zrušil přesně v 0.01 washingtonského času (v 6.01 SELČ).

Zákon "Don't Ask, Don't Tell", který prosadil v roce 1993 tehdejší prezident Bill Clinton, nařizoval vojákům mlčet o své případné homosexuální orientaci. V případě neuposlechnutí byli propuštěni z armády.

Na základě tohoto kontroverzního pravidla bylo z americké armády za 17 let propuštěno zhruba 14 000 vojáků.

ČTĚTE TAKÉ:

SMRT PŘI VÝCVIKU! Dva vojáci zemřeli po pádu BOJOVÉHO VRTULNÍKU

Současný americký prezident Barack Obama už ve volební kampani v roce 2008 slíbil, že zákon zruší, a na konci minulého roku tak učinil.

Pentagon nicméně požádal o čas, aby se mohl připravit na novou situaci, kdy téma sexuální orientace v jednotkách nebude tabu. Za posledních sedm měsíců vytvořil k této věci nové příručky a směrnice.

Organizace bojující za práva homosexuálů plánují na úterý po celých Spojených státech oslavy k příležitosti zrušení nařízení.

"Náš národ konečně zavírá dveře nespravedlnostem vůči gayům a lesbám a skutečně potvrzuje rovnost všech Američanů," řekla vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz