Líbilo by se vám auto, které by jízdu obstaralo samo bez řidiče? V německém Berlíně už to není jenom představa.
V ulicích německé metropole zkoušejí první prototyp auta, které nemusí řídit člověk. Z místa A do místa B se bezpečně dopraví i za plného městského provozu.
Auto s vlastním autopilotem. To je sen mnohých z nás. Letadla už víceméně sama létat dokážou, vozidla ale až dosud vyžadují aktivní účast člověka - řidiče. Tohle pravidlo ale pomalu přestává platit.
Podívejte se na video:
"Řada technologií, které jsme použili v tomto autonomním vozidle, se už běžně montují do klasických aut. Jako asistent, který auto drží ve správném pruhu, dynamický hlídač odstupu od ostatních aut nebo parkovací asistent. Doplnili jsme navíc systém, který rozpozná barvu na semaforech, a zpřesnili jsme navigaci." Uvedl manažer projektu Tinosh Ganjineh.
PSALI JSME:
Auto bez řidiče pojede závod Pikes Peak
VIDEO: Revoluce! Po ulicích už jezdí auta bez řidičů...
Auto bez řidiče už má za sebou první nehodu
Bez počítače, ve kterém se informace ze všech čidel sbíhají, by si ale samo plyn nesešláplo. Počítač - na základě zadané trasy z GPS navigace - akceleruje, točí volantem, řadí, dává přednost, i brzdí. Všechna zařízení, která monitorují okolní provoz, navíc vyžadují naprostou spolehlivost - proto je tu super rychlý scanner okolního dění na střeše auta.
Konstrukéři se chlubí, že během 5-hodinové jízdy Berlínem nemuseli ani jednou zasáhnout, auto, tedy jeho počítačový mozek, zvládlo všechny situace samo.
"Přesvědčit úřady, aby auto smělo do provozu, bude určitě dlouhý proces. Zřejmě za nějakých 5, 10 let by mohli povolit jen omezené úseky dálnic. Ale bude trvat možná i 20 let, než se technologie uchytí v každodenním provozu." dodal Ganjineh.
Další výzvou pro vývojáře z Berlínské svobodné univerzity je cena. Jednoznačným argumentem pro vůz s autopilotem je ale podle nich úplné odfiltrování případné lidské chyby z provozu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz