Zpravodajství

Zemřel Jaroslav Dufek! Herec z Četnických humoresek a dabér Dallasu

Zemřel Jaroslav Dufek! Herec z Četnických humoresek a dabér Dallasu
Zdroj: Oficiální zdroj

V Brně v pátek ve věku 77 let zemřel přední divadelní herec, člen činohry brněnského Národního divadla Jaroslav Dufek. Agentuře Mediafax to řekla mluvčí divadla Šárka Motalová s tím, že vynikající umělec, známý například z Četnických humoresek a řady dabovaných filmů, zemřel po krátké těžké nemoci.

"Lidé se s Jaroslavem Dufkem mohou přijít rozloučit do Mahenova divadla již od soboty, ve foyer jsme umístili kondolenční knihu," řekla Mediafaxu Motalová. "Datum a dobu pohřbu oznámíme v následujících dnech," dodala.

Sedmasedmdesátiletý Dufek patřil k předním členům souboru dlouhá desetiletí. V roce 1996 převzal za roli starého Karamazova v Dostojevského hře Bratři Karamazovi jako první člen brněnské Mahenovy činohry prestižní Cenu Thálie.

Všestranný umělec byl častým a pravidelným spolupracovníkem Českého rozhlasu a na svém kontě má řadu televizních rolí, naposledy v Četnických humoreskách, kde hrál zemského četnického velitele. Exceloval také v televizním filmu podle románu Jdi za zeleným světlem.

Zdroj: Oficiální zdroj


Svůj vynikající hlasový projev Dufek uplatnil mnohokrát v dabingu. Namluvil například kapitána Klose v dobovém populárním polském seriálu S nasazením života, televizní diváci si jeho hlas dobře pamatují z Dallasu, a především je spjat v mnoha filmech s tváří Vittoria Gassmana. V roce 2002 obdržel za své dabérské umění Cenu Františka Filipovského.

Zesnulý herec s malými přestávkami učil šestnáct let na Janáčkově akademii múzických umění a mezi jeho studenty je mnoho současných špičkových herců.

S Dufkovým vyzrálým hereckým uměním se mohli lidé na jevišti Mahenova divadla setkávat ješět donedávna. Hrál Oronta v Molièrově Škole žen, Porotce číslo 9 v Dvanácti rozhněvaných mužích Reginalda Roseho, starého dudáka Tomáše v Tylově Strakonickém dudákovi, Teiresia v Sofoklově Antigoně, Starostu v Dürrenmattově Návštěvě staré dámy, otce Paconhu v Goldflamově adaptaci Verneova románu Tajemství pralesa, a především Sira Johna Falstaffa v Shakespearových Veselých paničkách windsorských.

Z premiér v posledních čtyřech letech si zahrál Starostu z Tajemství Zlatého Draka, pravotára Huspeku z Rychlíkovy inscenace Gazdiny roby Gabriely Preissové a dědečka Dubského z Drábkovy adaptace Stroupežnického hry Furianti 2008.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz