Zpravodajství

Povodňová vlna na Filipínách! Záchranáři nestíhají evakuovat lidi...

Týmy záchranářů na Filipínách se snaží evakuovat desetitisíce lidí, na které se valí povodňová vlna po tajfunech Nesat a Nalgae. Tropické bouře zasáhly souostroví hned po sobě a vyžádaly si již 55 lidských životů, informovala v neděli agentura AFP.

Záchranáři nasadili helikoptéry, nafukovací čluny i obojživelná vozidla. Přiznávají, že nezvládnou dostat všechny lidi z ohrožených oblastí.

"Nemůžeme evakuovat všechny. Je jich moc, není to možné," uvedl starosta města Calumpit James de Jesus. "Volali jsme na pomoc armádu, aby nám shodili jídlo a vodu pro tisíce lidí, kteří jsou na střechách nebo ve vyšších patrech svých domů", dodal.


ČTĚTE TAKÉ:

ZDRCENÍ FILIPÍNCI! Po tajfunu Nesat na ně udeřila silná bouře!

Evakuaci komplikuje i to, že lidé navzdory výzvám odmítají opustit své domy.

Mnozí obyvatelé Calumpitu se brodí po pás ve vodě a snaží se najít zásoby jídla nebo pitné vody. Někteří se proti silnému proudu jistí provazy přivázanými na sloupy pouličních lamp.

Lidé, kteří mají vlastní loďky, rozvážejí zásoby jídla svým odříznutým příbuzným nebo zachraňují domácí zvířata. Dobrovolníci na gumových člunech objíždějí rodiny v zaplavených domech a vozí jim suché oblečení a instantní nudle.

Na jedné z kánoí byla naložená i bílá rakev. Truchlící příbuzní nemají nebožtíka kam uložit, protože hřbitov je zaplavený.

Prudké deště a silný vítr bičují největší ostrov Filipín Luzon již skoro týden. Půda nasáklá po tajfunu Nesat už nemůže pojmout vodu, kterou přinesl Nalgae.

Na zaplavené nížiny mezi pohořím Kordilery a městem Manila se nyní řítí další vlna. Ve městech, která leží v této oblasti, se lidé už teď brodí po pás ve vodě.

"Voda z Kordiler se dnes patrně přelije do nížin a je pravděpodobné, že když se spojí se záplavami po tajfunu Nesat, nebudou už vidět ani střechy domů," uvedl ředitel kanceláře civilní obrany Benito Ramos.

Filipínské úřady evidují již 55 obětí obou bouří. Většina z nich zemřela při úderu tajfunu Nesat. Často to byli chudí rybáři, které bouře zastihla na moři. Desítky lidí se pohřešují.

Záplavy a sesuvy půdy zasáhly do životů dvou a půl milionu lidí. Více než půl milionu obyvatel muselo opustit své domovy a přežívá v evakuačních centrech. I ta jsou ale ohrožena povodněmi a podmínky v nich nejsou o mnoho lepší, než v částečně zatopených domech.

Potvrzuje to i devětašedesátiletá Josefina Barletová. "Já a moje čtyři dospělé děti s několika vnoučaty jsme raději zůstali v suchu na vlastní střeše, než abychom se nechali odvézt do přeplněného evakuačního centra, které stejně plave ve špinavé vodě," prohlásila žena.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz