Zpravodajství

Nobelovku za chemii získal Izraelec Daniel Šechtman!

Nobelovu cenu za chemii získal izraelský vědec Daniel Šechtman. Informuje o tom ve středu webový portál nobelprize.org. Cenu z Nobelova dědictví tomuto badateli udělila švédská Královská akademie věd za objev kvazikrystalů.

"Jeho výzkum zásadně změnil pohled na pevné látky," píše se v prohlášení akademiků.

Kvazikrystal je zvláštní pevná látka, jejíž atomy a molekuly nejsou uspořádané periodicky jako u tradičních krystalů ani náhodně jako u amorfních materiálů.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Nobelovka za mír pro Obamu. "Nezasloužím si ji," řekl


Šechtman, šedesátiletý profesor Izraelského technického institutu a Univertizy Iowa je překvapivým vítězem. Favoritem mezi odborníky bylo trio Jean Fréchet z univerzity v kalifornském Berkeley, Donald Tomalia z michiganské univerzity v Mount Pleasant a Fritz Vögtle z univerzity v Bonnu, kteří se zabývají dendritickými polymery. Tyto látky jsou schopny dopravit lék do místa, kde je potřebný.

Cenu za chemii v minulosti dostali například Švéd Svante Arrhenius (1903), objevitel elektrolytické disociace, Polka Marie Curieová-Sklodowská (1911 a 1935) za objevy polonia a radia nebo Čech Jaroslav Heyrovský (1959) za popis polarografické analýzy.

Česká stopa v Nobelových cenách za chemii však pochází už z roku 1939. Tehdy cenu získal Leopold Růžička, rodák z chorvatského Vukovaru, ale vnuk českého krejčího z Klatov.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz