Zpravodajství

UNAVENÝ HAVEL i přes SLABOST oslavil 75. NAROZENINY

UNAVENÝ HAVEL i přes SLABOST oslavil 75. NAROZENINY
Zdroj: Mediafax

Ačkoli exprezident Václav Havel oslavil své půlkulaté narozeniny v předstihu už minulou sobotu, rušný den ho čekal i dnes, kdy se kalendářně dožil pětasedmdesáti let.

I přesto, že si Havel stěžoval na únavu a slabost, přijal od rána nesčetně gratulací - od obyčejných lidí až po úřadujícího prezidenta Václava Klause. Oba prezidenti se sešli společně u sochy třetího, tentokrát amerického prezidenta - u pražského Hlavního nádraží, kde byla dopoledne slavnostně odhalena socha Woodrowa Wilsona.

PSALI JSME: 
Havlův mejdan na fotografiích: BOHÁČI, DISIDENTI A UMĚLCI...

 

Když prezident Klaus z pódia spatřil Václava Havla, přerušil svůj projev a upozornil na Havlovy dnešní narozeniny. Pak mu přišel i osobně stisknout ruku. Nebyl však zdaleka prvním gratulantem. Už ráno Havel před svým domem našel svérázné blahopřání – typické havlovské srdce vyskládané ze svíček.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

S únavou a slabostí se v den svých narozenin Václav Havel nijak netajil. "Mám poloviční energii, všechno mě strašně namáhá. Rovnováhu nemám, proto nosím hůl,“ postěžoval si v autě, které ho odváželo na další společenskou akci. S tím, že se necítí příliš dobře, se svěřil i americkému velvyslanci Normanu Eisenovi. Přesto se odpoledne ujal i svých dalších společenských povinností. Tou nejdůležitější byl ceremoniál, při němž Václav Havel předal Cenu Nadace manželů Havlových Vize 97 teoretičce umění a filosofce Ivě Mojžišové. Takovým způsobem totiž Havel oslavuje své narozeniny pravidelně už řadu let.

ČTĚTE TAKÉ:
NAŠTVANÁ Dagmar ZUŘÍ kvůli Havlově NEVĚŘE! Chce mu ZAKÁZAT MEJDAN!

Letos narozeniny oslavil už v sobotu 1. října v pražském Centru současného umění DOX. Na oslavu dostalo pozvánku kolem 500 lidí. Z uměleckého prostředí popřáli Havlovi například herci Jiří Lábus, Jiří Bartoška nebo Aňa Geislerová. Mezi hosty byl také režisér Jiří Menzel, kontroverzní výtvarník David Černý nebo ekonom Jan Švejnar. Pogratulovat mu přijela i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, Havel od ní dostal starožitný kompas.
 

Dnes se ke gratulantům ze soboty přidali další. Mezi jinými pražský arcibiskup Dominik Duka. "Zdraví, boží požehnání,“ vzkázal Havlovi. Gratulace přicházely po celý den také ze zahraničí. Poslal ji například bývalý americký prezident Bill Clinton s manželkou Hillary, německá kancléřka Angela Merkelová, japonský císař Akihito či americký zpěvák Lou Reed.
 

Václav Havel se narodil 5. října 1936. Na začátku své umělecké tvorby se proslavil zejména divadelními hrami Zahradní slavnost (1963) a Vyrozumění (1965). Na konci 60. let se snažil prosadit demokratizaci společnosti, po potlačení reforem a sovětské invazi do Československa mu tehdejší režim zakázal publikovat. Stal se výrazným kritikem normalizační vlády, obráncem politických vězňů a spoluzakladatelem občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77. V období Sametové revoluce byl jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra a jako jeho kandidát byl v prosinci 1989 zvolen prezidentem Československa.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz