Herečka Marzieh Vafamehrová byla v Íránu odsouzena k roku vězení a 90 ranám rákoskou za roli ve filmu, který kritizuje režim islámské země. Informuje o tom webový portál deníku The Advertiser.
Vafamehrová ztvárnila hlavní roli ve filmu My Tehran for Sale (Můj Teherán na prodej) z roku 2009. Snímek, natočený v spolupráci s Austrálií, je o mladé herečce z Íránu, které vláda zakáže pracovat. Umění pak provozuje tajně a snaží se emigrovat do Austrálie.
Herečka byla zatčena už v červenci letošního roku, kdy se kopie filmu dostaly do Íránu. Po zaplacení kauce ji propustili. Podle agentury Fars íránská vláda promítání filmu neschválila a v zemi byl distribuován nelegálně.
ČTĚTE TAKÉ:
DISKRIMINACE! Ženy v Saúdské Arábii NESMÍ K VOLBÁM!
Hereččina rodina si nepřála, aby média kauzu zveřejnila, protože by to mohlo ženě přitížit. "Můžeme říct, že obvinění se týkají toho, že jsme neměli povolení natáčet a toho, že v některých scénách neměla Marzieh hidžáb (islámský šátek) a měla oholenou hlavu, " řekla koproducentka filmu Kate Croserová.
Mezi konzervativními Íránci vyvolal film pohoršení, protože ukazuje mladé nevázáné Íránce na tanečních večírcích. Takové scény režim běžně cenzuruje, označuje je za podvratné.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz