Zpravodajství

Problém Českých Budějovic: Lidé dluží 10 milionů na nájemném!

Částku ve výši téměř deseti milionů korun dluží obyvatelé Českých Budějovic na nájemném. Problémy se město snaží s dlužníky řešit individuálně i také podle osobního přístupu nájemníků ke svým problémům, sdělil agentuře Mediafax ředitel Správy domů (SDČB) Ladislav Volf.

"V současné době je dluh na nájmu 9,9 milionu korun, přičemž půl milionu nám dělá ubytovna na Okružní ulici, kde jsou vesměs nepřizpůsobiví občané. Faktem ale je, že dluhy se proti minulým obdobím zvýšily zhruba o milion korun," uvedl Ladislav Volf.
 

Důvodem je jak zvyšování nájemného v rámci deregulace, tak i skutečnost, že mnozí z těch, kteří žádají o přidělení bytů v rámci takzvané obálkové metody, neznají často své finanční možnosti.
 

"Jen proto, aby ten byt dostali, přestřelí nájemné, a pak se dostávají do velkých problémů. Jde vesměs o velké a lukrativní byty v centru města. Oni ten byt získají, ale po půl roce třeba přestanou platit a než nastane vyklizení bytu soudním příkazem, dluhy naskakují. Pak se stane, že u jednoho bytu je to i 200 tisíc korun," upozornil Volf.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé NEMAJÍ NA NÁJEM! KOLIK ZAPLATÍTE po deregulaci? KALKULAČKA
 

Situaci správa domů spolu s radnicí řeší většinou výpovědí a ukončením nájemní smlouvy. Pokud lidé byty nevyklidí, město jako jejich vlastník musí žádat o exekuci. Někdy jde o termíny v řádu týdnů, někdy měsíců, ale výjimkou nejsou ani spory trvající několik let. V takových případech dluhy naskakují do stotisícových částek.
 

Město se snaží situaci řešit s každým individuálně. "Jsou to občas opravdu docela složité rodinné problémy. Snažíme se udělat splátkový kalendář, pokud se snaží nájemník situaci řešit, navrhujeme bytové komisi a městské radě, aby tam zatím nebyla výpověď. Zkoušíme všechny možné nástroje, protože ty případy jsou složité, hlavně u matek s dětmi, či u seniorů s omezeným příjmem," dodal Volf.
 

Přiznal, že to ale vždy nejsou jen problémy sociálně slabých lidí, ale i poměrně dobře finančně situovaných nájemníků. V takových případech město postupuje poměrně tvrdě a nekompromisně. V první fázi dá dlužníkovi šanci dluh urovnat. Pokud ani pak nenastane dorovnání, jde rovnou návrh k soudu na vyklizení bytu.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz