Zpravodajství

Raději EURO než ŘECKO! Merklová dala ultimátum…

Řecko nedostane žádné peníze, dokud se nerozhodne, jestli chce zůstat v eurozóně. Vyplývá to ze středečního nočního jednání se zástupci eurozóny. Politici se shodli, že je záchrana země důležitá, ale důležitější je stabilita eura, informovala agentura Reuters.

"Raději bychom dosáhli stabilizace eura s Řeckem než bez Řecka, ale cíl ustálení eura je důležitější," řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
 

Podle agentury Reuters je na pořadu jednání i možnost, jak by eurozóna mohla vypadat i bez Řecka.

Řecko se potápí! Blíží se pád vlády!
 

Řecká vláda je blízko pádu, před chystaným hlasováním o důvěře ztratila většinu v parlamentu. Píše to ve čtvrtek agentura AFP i agentura Reuters.
 

"Předpokládám, že vláda nepřežije tuto noc," cituje Reuters Kostase Panagopulose, šéfa ústavu pro výzkum veřejného mínění Pollsters.


Na čtvrteční večer svolal socialistický premiér Jorgos Papandreu mimořádné zasedání vlády. Vláda státu stojího na pokraji bankrotu, by měla zvážit otázku, kterou chce předložit v referendu. A také další postup vůči vůči ostatním státům, které platí eurem.

Dva poslanci z řad vládních socialistů ve čtvrtek ráno oznámili, že se zdrží hlasování, které je plánováno na pátek. Důvodem je záměr vlády vyhlásit referendum o přijetí záchranného balíčku eurozóny. Referendum prosazuje premiér Jorgos Papandreu.


Vláda má ve třísetčlenném parlamentu 152 poslanců. Bez dvou by nemusela dostat potřebných 151 hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

Banky odpustí Řecku polovinu dluhu! Zaplatíme ho všichni


Nikdo z opozice nedal najevo, že by vládu podpořil. Avšak mohl by to udělat některý z nezávislých zákonodárců, připouští řecká televize NET.


Referendum se má uskutečnit 4. prosince. Zatím ale není jasné, jak bude formulovaná otázka hlasování.


Proti všelidovému hlasování se vyslovuje nejen opozice, ale i někteří socialisté. Jsou mezi nimi dva členové vlády ministr financí Evangelos Venizelos a ministr místního rozvoje Michalis Chrysochoidis.

NAPSALI JSME:

DALŠÍ STÁVKY V ŘECKU! Proti úsporným opatřením


Záchranný balíček pro předlužené Řecko, který před týdnem schválila eurozóna, obsahuje 130 miliard eur (3,2 bilionu korun) a padesátiprocentní odpis řeckých dluhů. To znamená, že Řecku mají být seškrtány dluhy za 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).


Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy vzkázali Řekům, že do referenda žádné peníze neuvidí.

ČTĚTE TAKÉ:

EU a MMF schválily vyplacení dalších miliard eur Řecku!


Plán na referendum poslal dolů evropské akcie. Vyvolal obavy o záchranu eura. Jejím důsledkem je také sílící volání po vládě "národní spásy" a předčasných volbách v Řecku.


Průzkumy ukazují, že Řekové by unijní plán v referendu odmítli. Ze sond vyplývá, že by proti němu hlasovalo 60 procent obyvatel helénské země.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz