Ruský Mezistátní letecký výbor MAK zveřejnil počítačové simulace tragické havárie letounu Jak-42 u Jaroslavle. Při tragédii zemřeli hráči hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl včetně tří Čechů.
O příčině smutné nehody se dlouho vedly spory a médii proběhlo mnoho spekulací. Nejdříve se vina svalovala na neschopnost pilotů, poté se objjvily teorie o vadných motorech a o nekvalitním palivu.
Podle posledních informací padá však vina opravdu na piloty. Při startovním manévru měl jeden z nich údajně místo přidávání rychlosti omylem brzdit.
Podívejte se na jednu ze simulací tragické havárie:
PSALI JSME:
ŠOKUJÍCÍ! ZÁBĚRY VÝBUCHU LETADLA s hokejisty Jaroslavli
Ruský letecký výbor nyní zveřejnil několik simulací nepovedeného startovního manévru, který stál život desítky mladých sportovců včetně tří českých hokejových reprezentantů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka.
PSALI JSME:
PROČ ZEMŘELI ČEŠTÍ HOKEJISTÉ?! Palubní technik Sizov POPRVÉ PROMLUVIL
Podle záznamů z černé skříňky panovala v kokpitu před startem dobrá nálada. Piloti se dohadovali o nastavení letadla, protože si nebyli jisti jeho váhou.
Při startovním manévru pravděpodobně došlo k několika chybám. Vyšetřovatelé došli k závěru, že piloti byli špatně přeškoleni z letouny Jak-40 na model Jak-42, v důsledku čehož nebyli schopní stroj perfektně nastavit pro startovací manévr a udělali několik dalších chyb. Jednou ze zásadních skutečností bylo, že model Jak-40 měl na podlaze opěrky pro podpatek v místě, kde má Jak-42 brzdy. A to bylo pravděpodobně osudné.
Podívejte se na jednu ze simulací tragické havárie:
PSALI JSME:
HOKEJOVÁ TRAGÉDIE: Můžou za to politici?! Pilot jim prý MUSEL UVOLNIT DRÁHU!
Zpočátku vše vypadalo jako běžný bezproblémový start. Letoun nabíral rychlost. V záznamu z černé skříňky je však slyšet rostoucí hluk od předního kola. vyšetřovatelé se podle svých závěrů domnívají, že jeden z pilotů nevědomky sešlápl brzdu, čímž zamezil stroji, aby nabral dostatčenou rychlost pro start. Krátce po odlepení stroje ze země za ranvejí, narazilo letadlo do stožáru a zřítilo se.
Jak-42 s týmem ruské KHL Lokomotiv Jaroslavl havaroval ve středu 7. září dva kilometry od letiště Tunošna u Jaroslavle. Bezprostřední pád letadla nepřežilo 43 lidí, mezi nimi tři čeští hokejoví reprezentanti a jeden slovenský. Hokejista Alexandr Galimov vážným zraněním podlehl o pět dní později v nemocnici, jediným přeživším zůstal palubní inženýr Sizov.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz