Zpravodajství

Žoldák zabíjel pro zábavu civilisty! Kvůli trofejím

Americký vojenský soud uznal vinným velitele "jednotky smrti", která zabíjela afghánské civilisty kvůli trofejím, a potrestal ho doživotím. Informuje o tom v pátek agentura AFP.

Požádat o podmínečné propuštění smí nejdříve po deseti letech ve vězení.


Rotmistra Calvina Gibbse usvědčila porota na základně Lewis-McChord u Washingtonu ve čtvrtek místního času ze všech 15 bodů obžaloby. Tři body se týkaly úkladné vraždy.


Gibbs vedl skupinu vojáků, kteří vraždili v jižním Afghánistánu civilisty. Těla obětí následně zohavili. Z těl svých afghánských obětí si ponechávala prsty, další kosti a zuby. Pořizovali si navíc fotografie znetvořených těl.

NAPSALI JSME:

NECHUTNÉ FOTO: Američtí vojáci pózují s mrtvým civilistou!


Na jednom ze snímků je Gibbsův usmívající se podřízený klečící nad zakrváceným tělem. Zavražděnému muži na obrázku zvedá hlavu za vlasy.


Vojáci sloužili u pěchotní brigády v provincii Kandahár. Vraždit měli v období mezi loňským lednem a květnem. Snažili se to pak zamaskovat, aby to vypadalo, že jde o legitimní válečné oběti. U těl odpalovali granáty a různě je zohavovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Za nejhorší válečný zločin jdou k soudu dva američtí vojáci


Jednoho z vojáků Gibbsova týmu, desátníka Jeremyho Morlocka, potrestal v březnu americký vojenský soud 24 lety vězení. Jeho kolega Adam Winfield byl odsouzen ke třem letům odnětí svobody a další člen "jednotky smrti" Andrew Holmes k sedmi.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz