Zpravodajství

Briga La Grace vypluje na Barbados s vypnutou GPS!

Česká školní a charterová plachetnice ve čtvrtek vyplula na druhou etapu své první přeplavby Atlantiku. Z Kapverd zamířila kurs Barbados informoval tn.cz Josef Dvorský. Cestou nebudou zapínat GPS, ale poplují podle astronavigace.

Kotvy La Grace zvedla po poledni místního času. Po zastávce v městečku Tarrafal na ostrově Santiago zamířila kurs Karibik. Další zastávka bude až na Barbadosu. Vane jí příznivý a silný vítr.

Na Kapverdy do přístavu Mindelo loď dorazila krátce před úterním rozbřeskem. Cesta z ostrova Gran Canaria jí trvala 9 dní. Téměř celou cestu loď plula na plachty. Posádka lodi se v tříhodinových intervalech střídala v hlídkách.

Při nich kormidlovali loď a ovládali plachty. Pokud jim nebylo něco jasné, vždy jim byl připravený pomoci jeden ze čtyř důstojníků. Během devíti dnů se celá posádka velmi dobře adaptovala a své úkoly již zvládá s přehledem. Nálada na palubě je výborná a velkou měrou k ní přispívá i lodní kuchař Ivo Pokluda, který posádce vyvařuje samé laskominy.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká školní plachetnice La Grace vyplula na Atlantik

Posádka se od něj dokonce dočkala knedlo zela vepřa i bramboráků. Ty se pekly na lodi poprvé. "Kuchař s nimi strávil v kuchyni celkem čtyři hodiny, a jen nastrouhat tak veliké množství brambor dalo dost práce," stojí v lodním deníku. Celé to byl prý nápad posádky.

Kadeti se učí astronavigaci

Ve volném čase na palubě La Grace probíhá kurz astronavigace pod vedením Petra Scheiricha z Astronomického ústavu akademie věd v Ondřejově. Petr na lodi zároveň zastává funkci druhého bocmana a píše lodní deník.

Kromě výuky astronavigace se na lodi chytají i ryby. Zatim to jsou jen drobné úlovky. Ryby se totiž nedají tak snadno zmást. Podle zpráv z lodního deníku ryby překousaly už nejméně šest návnad.

Cestou posádka potkala i několik stád delfínů a velryb. S jedním spícím vorvaněm se málem srazila. Život mu zachránila lodní siréna. "Rozvaloval se před přídí, ale jakmile zaslechl zvuk sirény, tak se potopil," napsal Petr Scheirich v deníku.

Na Kapverdách měla loď jít z vody a měla dostat nový nátěr antifoulingem (pozn.: barva, která zabraňuje přichytávání se mořských korýšů na trup ponořený do vody), bohužel na suchý dok by se muselo dlouho čekat, a tak loď na další etapu vyrazí bez tohoto nátěru. "Antifoulingem loď natřeme až v Karibiku,“ informoval Mediafax kapitán a spolumajitel lodi Josef Dvorský.

ČTĚTE TAKÉ:

Čeští piráti s bruskama míří do Karibiku

Na Barbados s vypnutou GPS

Dalším cílem největší české plachetnice je karibský ostrov Barbados. Dosáhnout jeho břehů by loď měla začátkem prosince. Posádka se s kapitánem domluvila, že z Kapverd se na lodi vypne navigace GPS a bude se plout podle astronavigace. Důvodem je ukázat umění navigace zájemcům o historii a tradiční způsob orientace na moři.

Loď La Grace je replikou lodi pobělohorského exulanta rodáka ze středočeského Mšena Augustina Heřmana. A i tato obec je na lodi zastoupena. "Na palubě lodi jsou dárky, které pro La Grace vyrobili žáci a učitelé mšenské základní umělecké školy,“ prozradil kapitán Dvorský.

Na přeplavbu Atlantiku se plachetnice tradičně vydávají na podzim, kdy vane příznivý vítr, tzv. pasát, který jim v cestě pomáhá. Na plavbách po karibských ostrovech stráví loď celou zimu a jaro. Do Evropy se La Grace vrátí příští rok.

Loď se dva roky stavěla, za pomoci stovek dobrovolníků, v Egyptě. Na vodu ji spustili 5. prosince 2010. Pokřtěna byla 1. května 2011 v Řecku. Celou letní sezónu strávila turistickými plavbami mezi Řeckem, Itálií, Korsikou a Elbou. Teď ji čekají turistické i školní plavby v Karibiku.

PSALI JSME:

V Řecku byla pokřtěna česká historická plachetnice La Grace
 

Iva Endrychová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz