Zpravodajství

Pedofilní kněží? Belgie podezřívá 100 mužů víry!

Belgičtí federální vyšetřovatelé postoupili lokálním oddělením přibližně stovku jmen kněží podezřelých z pedofilie. Policisté je nyní budou pečlivě sledovat, informovala v sobotu agentura AFP.

Belgický deník Het Laatste Niuews uvedl, že hlavním cílem akce je zajistit, aby se neobjevily nové případy sexuálního zneužívání dětí kněžími.

Zpráva prokuratury vychází z informací, které nashromáždili policisté v červnu při vyšetřování v metropolitní diecézi Mechelen-Brussels. Policie tehdy pátrala i v arcibiskupském paláci.

Další důkazy nashromáždila zvláštní církevní komise a některé informace pocházejí přímo od obětí zneužívání.

PSALI JSME:
Kardinál Vlk: Pedofilie není "specialita" kněží


Belgie je společně se Spojenými státy, Irskem a Německem zemí, kde v posledních letech vypukla vášnivá debata o pedofilii mezi kněžími a byly odhaleny stovky případů zneužívání dětí.

V dubnu 2010 Belgii šokoval případ biskupa Roger Vangheluwe, který 13 let zneužíval vlastního synovce. Vangheluwe se po této aféře vzdal biskupského úřadu.

PSALI JSME:
Pedofilie ničí pověst katolické církve


Následovala vlna obvinění a odhalování dalších podobných případů. Loni v Belgii vyšla souhrnná zpráva, která upozorňuje na téměř 500 případů zneužívání dětí v katolických institucích od roku 1950. Nejméně 13 obětí spáchalo sebevraždu.

V září podalo přibližně 70 poškozených hromadnou žalobu proti belgické katolické církvi a Vatikánu. Papež Benedikt XVI. se obětem zneužívání již několikrát veřejně omluvil.

tn.cz / mediafax / hur
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz